زبان ترکی استانبولی : تمام چیزی که برای یادگیری باید بدانید!

زبان ترکی استانبولی : تمام چیزی که برای یادگیری باید بدانید!

روان شدن در یک زبان خارجی همیشه زمان و تلاش زیادی را می‌طلبد. بنابراین، زمانی که می‌خواهید سفر خود را آغاز کنید، با صبر و انگیزه وارد عمل شوید. امیدواریم که راهنمای ساده ما برای آموزش زبان ترکی شما را به نقطه شروع خوبی برساند.

 

اولین گام آموزش ، یادگیری الفبای زبان ترکی است.

یادگیری زبان ترکی یک انتخاب هوشمندانه است. اما وقتی نوبت به دستور زبان یا واژگان می‌رسد، شباهت‌هایی بین زبان‌های انگلیسی و ترکی وجود ندارد. با این حال، ترکیه از همان الفبای لاتین زبان انگلیسی استفاده می‌کند، تنها با چند استثنا!

الفبای ترکی شامل ۲۹ حروف – ۸ حروف صدادار و ۲۱ صامت است. این یک نسخه سازگار از الفبای لاتین است که شامل شش حرف اضافه یعنی ç, ğ, ş, ı, ö, ü.   است. توجه داشته باشید که شما q، w، x را در الفبای ترکی پیدا نمی‌کنید چون آن‌ها حذف شده‌اند.

زبان ترکی

زبان ترکی

در تلفظ حروف زبان ترکی حرفه ای شوید!

وقتی نوبت به تلفظ زبان ترکی می‌رسد، هیچ چیز زیادی در مورد آن وجود ندارد. زبان ترکی یک زبان نوشتاری است که تقریبا تمام کلمات همانطور که نوشته می شوند تلفظ می‌شود.

هر حرف یک صدا دارد، و هیچ صامت دوگانه‌ای مانند انگلیسی ((sh, ch, وجود ندارد.بنابراین  هیچ دلیلی برای گیج شدن وجود ندارد. با این حال، استثناهایی وجود دارد:

حرف  Cمانند حرف J در jelly تلفظ می‌شود.

حرفç  شبیه ch  انگلیسی در chocolate است.

 

مرتبط بخوانید: آموزش خصوصی ترکی استانبولی : بهترین موسسه در تهران!

 

Ğ همیشه یک مصوت را دنبال می‌کند و به طور کلی به تنهایی صدایی ندارد. اگر از حروف a, ı, o, u, پیروی ‌کند، صدای مصوت را طولانی می کند. به عنوان مثال ağaç /ɑ.ɑtʃ/, yağmur /jaɰmuɾ/))

اگر ğ بعد از e, i, ö, or ü وجود داشته باشد، مثل “y” در yellow است.

حرف ş مانند حرف sh  در  shameاست.

I حرف دیگری است که باید آن را تماشا کنید. این حرف شبیه i  انگلیسی بدون نقطه است اما شکل حروف بزرگ آن مانند حروف انگلیسی به نظر می‌رسد.

 

نقطه مقابل I  شکل نقطه دار آن یعنی İ or i است . صدای آن همانند دابل E  در کلمه see, به نظر می‌رسد اما کمی کوتاه‌تر از آن است.

ö and ü همانند حروف صدادار در آلمانی کار می‌کنند.

پس از یادگیری الفبای زبان ترکی و سیستم تلفظی آن، حتی اگر معنی کلماتی را که می‌خوانید نمی‌دانید، می‌توانید آن‌ها را به طور مستقیم بخوانید.

 

زبان ترکی

زبان ترکی

 

دایره لغات خود را بسازید.

اگر می‌خواهید به سرعت دایره لغات خود را گسترش دهید، با معمول‌ترین کلمات و عبارات ترکی که می‌توانید در برنامه روزمره خود استفاده کنید، شروع کنید. شما خوشحال خواهید شد که بفهمید زبان ترکی از واژگان برجسته زبان انگلیسی، فرانسوی و دیگر زبان‌ها استفاده می‌کند.

 

مرتبط بخوانید: لیست ۱۰۰ کلمه و جمله پرکاربرد در زبان استانبولی

 

واژگان بسیاری از آن عربی هستند. برخی از آن‌ها املای کلمات ترکی یکسانی دارند. برای اجتناب از سردرگمی و تمایز کلماتی که تلفظ مشابهی دارند، ترکی از لهجه‌های متمایز مانند â, î, û استفاده می‌کند. این نمونه‌ها را مقایسه کنید:

Hala (عمه) در مقابل hâlâ (هنوز)

Kar (برف) در مقابل kâr (سود)

 آیا این قوانین برای شما خیلی پیچیده به نظر می‌رسند؟ نیازی به تسلیم نیست ! امروزه شما می‌توانید چندین منبع مطالعه، ابزار و تکنیک‌هایی را پیدا کنید که به شما کمک می‌کند دایره لغات تان را به سرعت افزایش دهید. برای مثال می‌توانید برنامه‌هایی مانند Duolingo یا رزتااستون را امتحان کنید تا دستور زبان ترکی و واژگان زبان ترکی را یاد بگیرید. استفاده از فلش کارت ها نیز یک روش عالی برای حفظ کردن کلمات جدید در هر روز است.

زبان ترکی

زبان ترکی

تمرین دستور زبان و ساختار جمله پایه

اگرچه دستور زبان ترکی به طور باور نکردنی منطقی است، اما برخی از نقاط نیازمند توجه استثنایی از جانب شما هستند. در زیر برخی از آن‌ها زیر آورده شده‌است:

برخلاف زبان انگلیسی، هیچ فعل To Be در ترکیه وجود ندارد. در عوض، زبان ترکی از پسوندها استفاده می‌کند. پنج پسوند شخصی با یک فرد خاص تطابق دارند (اول، دوم، سوم) و کمیت (مفرد، جمع) برای مثال، Ben öğretmenim  : من یک معلم هستم. توجه داشته باشید که هیچ پسوندی برای شخص ثالث مفرد وجود ندارد.

ایجاد جملات با استفاده از یک پسوند مورد نیاز با یک ضمیر بسیار ساده است. این ممکن است در ابتدا گیج‌کننده به نظر برسد، اما با کمی تمرین، به آن عادت خواهید کرد.

 

مرتبط بخوانید: هزینه کلاس ترکی استانبولی + ثبت نام آنلاین

 

از آنجایی که یک پسوند خاص برای هر یک از آن‌ها وجود دارد، لزوما نیازی به استفاده از ضمیر پیشرو در یک جمله ندارد. بنابراین، ضمیر اصلی برای اجتناب از افزونگی حذف شده‌است. بیایید ببینیم چگونه کار می‌کند. مثال: Ogretmenim  من یک معلم هستم.

در زبان ترکی، شما می‌توانید مشخصه‌های دستوری کلمه یا حتی جملات را با اضافه کردن یک یا چند پسوند به یک ریشه تغییر دهید. این پسوندها می‌توانند تعدد، انکار، انفعال و بسیاری ویژگی‌های دیگر را که کلمه را توصیف می‌کنند، نشان دهند.

همه این پسوندها می‌توانند یک ریشه کوتاه را به واژه طولانی تبدیل کنند که بسیار ترسناک به نظر می‌رسد. اما اگر بدانید چطور آن‌ها را بشکنید، چیزی برای نگرانی وجود ندارد. برای مثال، اگر کلمه Nerelisin را انتخاب کنید و آن را بشکنید، خواهید دانست که :  sin (شما) + -li (از) + -re (پسوند مکان)+ ( کجا)  ne :اهل کجا هستید؟

و آخرین چیزی که در مورد دستور زبان ترکی وجود دارد، عبارت است از ترتیب فاعل-مفعول-فعل در جملات. فعل همیشه در پایان هر جمله قرار می‌گیرد و شما باید آن را به یاد داشته باشید. بنابراین اگر می‌خواهید بگویید: “این دختر چوب را به سگ پرتاب کرد،” شما این را به عنوان ” Kız çubuk köpeğe attı, ” ترجمه ‌کنید.

 

در صورتی که تمایل به مشاوره با کارشناسان زبان نگار برای آموزش زبان ترکی را دارید، با ما تماس بگیرید: ۰۲۱۴۳۹۴۲ به گرمی پاسخگوی شما خواهیم بود.

دیگر شماره های مرکز زبان نگار:

 

۰۲۱۸۸۹۹۶۰۳۴

۰۲۱۸۸۹۹۶۰۳۷

۰۲۱۸۸۹۵۶۵۸۲

۰۲۱۸۸۹۹۶۳۹۲

 

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه