چند نکته و ترفند برای یادگیری ترکی استانبولی

چند نکته و ترفند برای یادگیری ترکی استانبولی

آیا می‌خواهید ترکی استانبولی یاد بگیرید، اما نمی‌دانید یادگیری ترکی استانبولی از کجا شروع کنید؟ در این مطلب به ۵ نکته مهم در مورد یادگیری ترکی استانبولی اشاره خواهیم کرد که می تواند کمک زیادی به شما بکند.

در مقایسه با زبان‌های دیگری که ممکن است آموزش دیده باشید، یادگیری ترکی استانبولی می‌تواند یک چالش واقعی به نظر برسد. زبان ترکی استانبولی هیچ شباهتی با زبان انگلیسی ندارد. اما اگر با برخی از قوانین آشنا شدید، به سرعت منطق و نظم این زبان را به رسمیت خواهید شناخت. تقریبا هیچ استثنایی وجود ندارد و شما متوجه خواهید شد که این قوانین آسان‌تر از آن چیزی هستند که فکر می‌کنید. نکات زیر برای یادگیری ترکی استانبولی بسیار مفید هستند.

 

نکته ۱: در زبان ترکی استانبولی یک حرف، یک صدا دارد.

ترکی دارای کاراکترهای خاصی است که یادگیری ترکی استانبولی را آسان می کند به ویژه هنگامی که الفبای لاتین را بلد باشید: هر حرف مربوط به یک صدا است و برعکس. بنابراین برای مثال، حرف S  همیشه صدایی مانند s در کلمه course می دهد و در زبان ترکی استانبولی حرف  Z صدایی مانند z در Zebra است. در زبان ترکی یک صدا تنها می‌تواند با یک حرف مطابقت داشته باشد. برای مثال، در زبان انگلیسی (sh) یک صدا و دو حرف دارد، اما در زبان ترکی این صدا مربوط به حرف (ş) است. در همین حال، در انگلیسی  حرف (x) در واقع از دو صدا [ k ] + [ s ]، تشکیل شده‌است اما در زبان ترکی این صدا با دو حرف نشان داده می شود مانند ترکی، مانند کلمهtaksi  که معنای آن تاکسی است.

 

یادگیری ترکی استانبولی

یادگیری ترکی استانبولی

 

مزیت دیگر زبان ترکی استانبولی این است که از الفبای لاتین استفاده می‌کند، به خاطر اصلاحات زبانی که توسط مصطفی کمال آتاتورک در سال ۱۹۲۸ انجام شد. پس مجبور نیستید یک الفبای کاملا جدید یاد بگیرید؛ فقط چند حرف جدید وجود دارد و اگر شباهت‌هایی بین ترکیه و آلمان می‌بینید، دلیلی برای آن وجود دارد. هنگامی که آتاتورک اصلاحات را برای جایگزین کردن الفبای عربی با الفبای لاتین انجام داد، آن را به سمت آلمانی متمایل کرد. اگر چه حرف ü در زبان‌های دیگر نیز وجود دارد اما او حرف u صدادار را به طور خاص از الفبای آلمانی دریافت کرده‌است. پس این کلمات ترکی چه معنایی می‌توانستند داشته باشند؟ Mayonez، sofor، kokteyl، muzik، mikser.!

 

مرتبط بخوانید: نکته های مهم و کاربردی در آموزش زبان ترکی

 

نکته ۲: حرف تعریف و جنسیت در زبان ترکی استانبولی وجود ندارد. 

حرف تعریف “The”در ترکی وجود ندارد و  همچنین حروف “a” و “an” نیز وجود ندارد. همچنین مجبور نیستید برای یادگیری جنس هر کلمه مانند بیشتر زبان‌های اروپایی زمان صرف کنید، زیرا  در زبان ترکی وجود ندارد. حتی یک تفاوت بین ضمایر اشاره به جنس مونث و مذکر (مانند he,  she و  it) در زبان ترکی وجود ندارد و حرف o برای هر سه مورد استفاده قرار می‌گیرد و می توان آن را حذف کرد. در زبان ترکی، شخص با انتهای فعل مشخص می‌شود و ضمایر شخصی در صورتی که بخواهیم تاکید کنیم استفاده می شود، برای مثال: Top oynuyor (توپ بازی می کند) در مقابل O top oynuyor (او توپ بازی می کند). این موارد باعث می شود که یادگیری ترکی استانبولی آسان باشد.

در زبان ترکی حرف تعریف، جنسیت، ضمیر شخصی و حالت جمع ( اگر از اعداد استفاده کنید) وجود ندارد. منطقی به نظر می‌رسد که پنج سیب بیش از یک سیب است. بنابراین اسم در شکل مفرد باقی می‌ماند، در غیر این صورت استفاده از هر کلمه ای برای بیان جمع بودن در زبان ترکی اضافی و زاید است. به عنوان مثال bir elma (یک سیب) و bes elma  (پنج سیب). از تمام نکات یاد شده برای یادگیری زبان ترکی، این مورد بسیار محبوب است.

 

یادگیری ترکی استانبولی

یادگیری ترکی استانبولی

 

نکته ۳:  ترتیب کلمات در زبان ترکی استانبولی برعکس زبان انگلیسی است.

بیشتر زبان‌های اروپایی، از جمله انگلیسی، ترتیب کلمات در جمله به صورت فاعل-فعل-مفعول را دارند. به عنوان مثال،Ali  is playing ball  . با این حال، نظم کلمات در ترکی، فاعل-مفعول-فعل است و شبیه زبان فارسی می باشد. بنابراین همان جمله در زبان ترکی به صورت Ali top oynuyor خواهد بود. این یعنی عملا فعل در پایان جمله می‌آید. برای درک سریع‌تر یک متن ، فقط به دنبال فعل در پایان جمله و رمزگشایی آن باشید.

همچنین لازم است این نکته را برای یادگیری ترکی استانبولی یادآور شویم که تمام اعداد در ترکی از چپ به راست گفته می‌شود و بسیار منظم است. در صورتی که بخواهیم عدد ۱۵ را بگوییم ، باید به صورت “ده-پنج”  بیان کنیم. عدد ۱۰ در ترکی on  است و عدد ۵ ، beş است. شما فقط اعداد ۱ تا ۹ را باید بعد از آن قرار ‌دهید و همه اعداد تا ۱۹ را بگویید. بنابراین عدد۱۵ در ترکی  on beşخواهد بود. به محض اینکه کلمات صد (yüz)، هزار “bin”را یاد گرفتید، می‌توانید هر عددی را بگویید. به عنوان مثال: ۲۳۱۵ iki  (دو) bin(هزار) üç (سه) yüz (صد) on (ده) beş (پنج) است.

 

مرتبط بخوانید: بهترین روش برای یادگیری لغت زبان چیست؟

 

نکته ۴: در زبان ترکی استانبولی کلمات به هم می چسبند.

ترکی یک زبان  “agglutinating”  است که اساسا به معنای آن است که کلمات به هم می چسبند. حالت جمع، حالت منفی و غیره به کلمات اضافه می‌شوند اما کلمه اصلی تغییر نمی‌کند.

برای مثال  Evdeyiz فکر می کنید به چه معناست؟ این فقط یک کلمه نیست، بلکه یک جمله کامل است. Ev به معنای “خانه” است و این اولین چیزی که به آن اضافه شده de  می باشد. این حرف برای بیان مکان استفاده می شود و کمی پیچیده‌تر از آن چیزی است که نشان می دهد! از آنجا که هیچ حرف اضافه ای در ترکی (مانند on, by, in در انگلیسی) وجود ندارد، از این حروف برای ارتباط استفاده می شود. و نهایتا چیزی که اضافه شده است yiz  می باشد که برای جمع اول شخص است. بنابراین، Evdeyiz  به معنای “ما در خانه هستیم” می باشد. همانطور که اشاره کردیم ضمیر شخصی تنها برای تاکید مورد استفاده قرار می‌گیرد، که به همین دلیل است که به (biz) اشاره نشده است.

 

یادگیری ترکی استانبولی

یادگیری ترکی استانبولی

 

ممکن است در ابتدا یادگیری ترکی استانبولی سخت به نظر برسد، اما با یادگیری قواعد متوجه خواهید شد که چقدر سریع با آن احساس راحتی خواهید کرد. به محض اینکه شما قوانین و معانی کلمات مختلف را می‌دانید، می توانید جملاتی مانندArkadaş-lar-ımız-da-yız (با دوستانمان هستیم) را درک کنید.

 

مرتبط بخوانید: ۱۵ روش واقعا کاربردی برای آموزش آسان زبان انگلیسی

 

نکته ۵: در یادگیری ترکی استانبولی هماهنگی حروف صداردار مهم است.

برای اطمینان از اینکه کلمات حتی پس از اضافه کردن بسیاری از پسوندها، راحت تلفظ شوند،  زبان ترکی از قواعد هماهنگی مصوت ها پیروی می‌کند که در تمام دستور زبان اجرا می‌شود. این کار کمک می‌کند تا تلفظ کلمات آسان باشد. چون حروف صدادار در یک کلمه همیشه به هم نزدیک هستند، هماهنگی مصوت ها، تلفظ را طبیعی‌تر می‌کند. حروف صدادار در کلماتی که به کلمه اصلی اضافه می شوند، به حروف صدادار در کلمه اصلی بستگی دارند.

امیدواریم نکاتی که در مورد یادگیری ترکی استانبولی اشاره کردیم برای شما مفید باشد.

در صورتی که تمایل به مشاوره با کارشناسان زبان نگار برای یادگیری ترکی استانبولی را دارید، با ما تماس بگیرید: ۰۲۱۴۳۹۴۲ به گرمی پاسخگوی شما خواهیم بود.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه