فرق پروپزال و رزومه : نکات مهمی که هر کسی نمیداند !

فرق پروپزال و رزومه : نکات مهمی که هر کسی نمیداند!

فرق پروپزال و رزومه : نکات مهمی که هر کسی نمیداند!

ممکن است این روز ها دانشجو های در حال تحصیل یا فارغ تحصیل این دو کلمه را شنیده باشند. فرق پروپزال و رزومه می تواند به آن ها کمک کنند که بهتر این دو موضوع را بشناسند و از همه مهم تر در کار های تحصیلی و استخدامی خود بهتر اقدام کنند و موفق تر شوند.

اولین سوال که ممکن است برای خیلی از شما به وجود بیایید این است که پروپزال و رزومه چیست؟ پروپزال در چه جاهای مورد استفاده قرار می گیرد؟

و همینطور رزومه در چه مواقعی کاربرد دارد؟ در این مطلب می خواهیم تعریف کلی از این دو مورد و همچنین فرق های اساسی پروپزال و رزومه را داشته باشیم.

 

پروپزال چیست؟

 

کلمه پروپزال به معنای پیشنهاد است. که پروپزال برای مقاله ها و تحقیقات به کار می رود. شما برای این که در رابطه با یک موضوعی تحقیق کنید از قبل طرح اولیه آن که نشان می دهد تحقیق باید به چه شکل باشد را نشان می دهد.

دانشجویانی که قصد نوشتن تحقیق یا پروژه ای را دارند ابتدا باید پروپزال یا طرح تحقیق آن را بنویسند.

پروپزال شامل عنوان تحقیق، اصطلاحات، بیان مسئله، پیشینه تحقیق، اهداف پروژه، فرضیه ها و سوالات اساسی و … می شود.

پس نوشتن هر پژوهش برای دانشجویان نیازمند یک طرح اولیه است که اگر آن را نداشته باشد انگار بدنه اصلی را ندارد. اما رزومه اینگونه نیست و تفاوت های بسیاری با پروپزال دارد.

 

فرق پروپزال و رزومه

فرق پروپزال و رزومه

رزومه چیست؟

 

رزومه به اصطلاح یک معرفی نامه ای است که پیشینه شما را می رساند. رزومه ممکن است شغلی و یا تحصیلی باشد که سوابق تحصیل و یا کار های که کرده اید را مورد بررسی قرار می دهد.

با دیدن رزومه دیگران متوجه مهارت های شما میشوند. در بیشتر مواقع وقتی می خواهید به سرکار بروید از شما درخواست رزومه می کنند. به این معنا است که سوابق کاری شما را می خواهد بسنجند.

حال ممکن است برای اپلای به دانشگاه های خارج از کشور نیازمند رزومه باشید که به معنی بررسی سوابق تحصیلی شما است.

خود رزومه نویسی نیز مراحلی دارد که باید این مراحل را بلد باشین تا بتوانید یک رزومه ای حرفه ای و عالی بنویسید. یکی از فرق های پروپزال و رزومه در همین نحوه نوشتن آن ها است .

 

آموزش آنلاین زبان انگلیسی را در زبان نگار به بهترین شکل بیاموزید!

فرق های اساسی پروپزال و رزومه

 

اولین فرق پروپزال و رزومه در محتوای آن و چگونگی نوشتن محتوای آن است. در پروپزال ها بر خلاف رزومه نیاز به نوشتن سوابق شخص نیست.

 

دومین تفاوت کلی پروپزال و رزومه در کاربرد آن است. گاهی اوقات ما نیاز به رزومه داریم ولی نیاز به پروپزال نداریم و این متمرکز بودن پروپزال و رزومه روی دیگر چیز های دیگر است که این دو را از هم متمایز کرده.

 

سومین فرق اساسی پروپزال و رزومه در بیان اهداف آن است. قطعا نوشتن پروپزال و رزومه با اهدافی جدا بوده و هر کدام هدف های مخصوص به خود را دارند.

 

چهارمین تفاوت این دو شکل و فرم ساختاری در آن است. ما یک نمونه فرم رزومه و یک نمومه فرم پروپزال را برای شما قرار خواهیم داد تا ببینید که شکل ساختاری آن متفاوت است.

 

فرق پروپزال و رزومه

فرق پروپزال و رزومه

 

همانطور که در تصویر می بینید ساختار و فرم پروپزال و رزومه باهم تفاوت دارند؛ البته پروپزال از صفحات دیگری نیز تشکیل شده و همینطور فرم های رزومه دیگری نیز وجود دارد.

 

محتوای پروپزال و رزومه

 

رزومه انواع مختلفی دارد اما به طور کلی محتوای رزومه دارای نام و مشخصات شخصی و همچنین آدر شما، شماره تلفن همراه و یا ایمیل شما است.

سپس باید در رزومه زمینه ای که در آن کار کردید و سوابق کاری خود را بیان کنید. همچنین می توانید در رزومه از علایق و مهارت های خاصی که دارید بنویسید.

 

گاهی دانستن یک زبان خواص از مهارت های ارزشمندی است که شاید در استخدام شدن شما بسیار موثر باشد. همچنین رزومه دارای سوابق تحصیلی شما هم می شود. این که تا چه مقطع درس خوانده اید؛ دیپلم و یا لیسانس شما چیست. در این دوره تحصیلی چه دوره های کار آموزی را گذرانده اید همگی را شامل می شود.

 

اما بر خلاف رزومه پروپزال دارای اتفاقاتی است که قرار است بعدا رخ دهد. در واقع فرق پروپزال و رزومه در این است که شما در پروپزال نیاز نیست از گذشته خود بنویسید. باید از اهداف اینده خود و کاری که میخواهید انجام دهید بنویسید.

 

برای مثال شما یک کاری را انتخاب می کنید برای معرفی کردن آن باید پروپزالی تهیه کنید که نشان دهد طرح و ایده کلی شما چیست. در تحقیقات دانشگاهی هم به همین صورت است.

پس مهم ترین تفاوت پروپزال و رزومه در بیان محتوای آن است.

 

کاربرد های پروپزال و رزومه

 

نکته دیگر کاربرد این دو است. که یکی از تفاوت های مهمی است که زیاد به چشم می آید. همانطور که گفتیم رزومه یک معرفی نامه است و کاربرد آن در استخدام شدن انواع شغل ها است. همچنین رزومه تحصیلی برای گرفتن پذیرش دانشجو ها است و بیشتر روی مشخصات خود فرد و ویژگی آن فوکوس کرده است.

 

اما پروپزال ها می توانند پژوهشی باشند که به عنوان قسمتی از تحقیقات دانشجویان استفاده شود. همچنین می توانند کاری باشند به این صورت که شما کاری را که برای یک مشتری می خواهید انجام دهید را شرح می دهید که نحوه انجام این کار چگونه بوده، چه فعالیت های انجام شده، در چه زمان های و … که بیشتر روی کارفرما و پاسخی که به آن باید بدهید متمرکز است.

 

دقیقا تفاوت پروپزال و رزومه در همین است که کارایی رزومه به خود فرد بر میگردد اما پروپزال بر روی کارفرما ها بیشتر متمرکز است.

 

اهداف رزومه و پروپزال

 

فرق پروپزال و رزومه

فرق پروپزال و رزومه

 

از دیگر تفاوت های پروپزال و رزومه در هدف آن هاست که هر کدام در راستای کاری تهیه می شود. اهداف رزومه بیانگر مهارت ها و دوره های که گذرانید به منظور ایجاد کسب و کار و یا شغل بهتر است.

 

هدف از ارائه رزومه برای شرکت ها و یا سازمان ها است. آن دسته از رزومه های که به نام رزومه تحصیلی ارائه می شود به منظور گرفتن پذیرش تحصیلی در دانشکده های خارجی است و این رزومه ها را معمولا افرادی تهیه می کنند که قصد دارند به خارج از کشور مهاجرت کنند.

 

اما هدف از ارائه پروپزال در پایان نامه ها، تحقیقات دانشگاهی، پروژه های مهندسی و یا … دادن گزارش کار است.

که به صورت یک یا دو صفحه ارائه می شود و در آن بیان مسئله، چرایی انجام کار، فرضیات و … است. اهداف پروپزال نسبت به رزومه خیلی منحصر به فرد تر است و برای ارائه کار های خاص از آن استفاده می شود.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه