تقویت شنیداری در انگلیسی : چندین نکته ی مهم که باید بدانید! موسسه ی زبان نگار

تقویت شنیداری در انگلیسی : چندین نکته مهم که باید بدانید!

تقویت شنیداری در انگلیسی : چندین نکته مهم که باید بدانید!

«شنیدن» یکی از مهم‌ترین جنبه‌های ارتباط است. مهارت شنیداری یا لیسنینگ در بحث آموزش و یادگیری زبان انگلیسی هم از اهمیت بالایی برخوردار است؛ ‌چون شما ابتدا باید بتوانید خوب گوش کنید و درست متوجه شوید تا بعد بتوانید حرف بزنید! با این حال همان طور که می‌دانید تقویت شنیداری در انگلیسی برای خیلی از زبان آموزان سخت و دشوار است و یکی از پراسترس‌ترین بخش‌ها در امتحانات مختلف زبان همین listening است.

 

نکات مهم تقویت شنیداری در انگلیسی

 

گوش دادن فعال، نه غیرفعال (منفعلانه)

جالب است بدانید که ما دو نوع گوش کردن داریم: گوش دادن فعال (active) و گوش دادن غیرفعال (passive) گوش دادن فعال روی شنیدن تمرکز دارد. در این شیوه شما واقعا سعی می‌کنید معنای حرفی که زده می‌شود را درک کنید. اما در گوش دادن غیرفعال شما تنها صحبت‌ها را می‌شنوید و تلاشی برای فهم دقیق معنای هرکلمه نمی‌کنید.به طور مثال، وقتی که به یک موزیک یا پادکست انگلیسی گوش می‌دهید و تمرکزی روی معنی ندارید در حال گوش دادن غیرفعال هستید.

برای اینکه مهارت شنیداری خود را تقویت کنید باید فعالانه گوش کنید. اگر در حال تماشای یک فیلم یا گوش کردن به یک موزیک لذبتخش هستید روی تک تک کلمات و طرز تلفظ آنها تمرکز کنید. به این ترتیب خواهید دید که مهارت شنیداری شما به طرز قابل توجهی پیشرفت می‌کند.

درک لغات انگلیسی

یکی از نکات مهم در تقویت شنیداری در انگلیسی درک لغات میباشد. اینکه زبان آموز بتواند درک زبانی از راه شنیدار داشته باشد این است که اطلاعات کلی و عمومی درباره ی زبان داشته باشد.

یعنی اینکه شما باید با کلمات ( حداقل) آشنا باشید یا اینکه حداقل یک بار آن کلمه رو شنیده باشید. وقتی کلمه ای رو نشنیده باشید مسلما درکش سخت خواهد شد و نمی توانید آن کلمه  را به درستی تشخیص بدهید. پس یادگیری لغات ( با تلفظ درست و طبیعی) میتواند تا حد زیادی به شما در قسمت listening کمک کند.

 

مرتبط بخوانید : مهارت های زبان : این موارد به شما واقعا کمک می کنند!

 

تقویت شنیداری در انگلیسی با تماشای فیلم و سریال

یکی از بهترین روش برای تقویت شنیداری در انگلیسی ، تماشای فیلم و سریال میباشد.

 

تقویت شنیداری در انگلیسی

تماشای فیلم و سریال بهترین روش برای تقویت شنیداری خود در انگلیسی میباشد.

 

 • در ابتدا یک فیلمی که خیلی دوست دارید را انتخاب کنید. دقت داشته باشید که سریال ها همیشه بهتر از فیلمها هستند زیرا اینکه انگلیسی طبیعی تری را صحبت میکنند.
 • هنگام تماشای فیلم و سریال به جمله بندی و لغاتی که استفاده میشود توجه کنید.

 

 • سعی کنید فیلم و سریال خود را با زیرنویس انگلیسی تماشا کنید با این کار شما به نحوه ی صحیح استفاده از گرامر و نحوه ی نوشتن آن کلمه نیز آشنا میشوید پس زیرنویس انگلیسی فراموش نشود.
 • قسمت های مورد علاقه ی خود که شامل دیالوگ شخصیت ها را روی کاغذ بنویسید تا با نحوه ی تلفظ آن آشنا شوید.

 

سعی کنید مفهوم کلی مکالمه را از همان اول حدس بزنید

گاهی قبل از آنکه دوره‌های آموزش زبانمان تمام شود مجبوریم در محیط انگلیسی زبان قرار بگیریم. اگر هنوز در حال یادگیری زبان هستید و می‌خواهید هرچه زودتر لیسنینگ خود را تقویت کنید از این روش استفاده کنید: وقتی در حال گوش دادن به یک مکالمه یا فایل صوتی هستید سعی کنید کلمه کلیدی و موضوع اصلی را حدس بزنید. به این ترتیب می‌توانید معنای یک لغت جدید را بهتر متوجه بشوید.

 

تقویت شنیداری در انگلیسی از طریق گوش دادن به اهنگ

 

تقویت شنیداری در انگلیسی

همانند فیلم و سریال ، گوش دادن به موزیک نیز تاثیر زیادی در تقویت شنیداری در انگلیسی دارد.

 

آهنگ های pop و country آهنگ های مناسب تری هستند تا شما بتوانید برای تقویت Listening ، روی آنها تمرین کنید. برای تمرین میتوانید از روش های زیر استفاده کنید:

 

۱. آهنگ مورد علاقتون رو پیدا کنید.

۲. سعی کنید آهنگی رو برای ابتدای کار انتخاب کنید که ریتم تندی نداشته باشد.

 

۳. چندین بار به آهنگ گوش بدید و ریتم اون رو به ذهن بسپارید.

۴. Lyric آن اهنگ را از طریق گوگل پیدا کنید.

 

۵. همزمان با گوش دادن به آهنگ ، Lyric آن را با چشم دنبال کنید.

۶. در آخر شروع کنید یک جمله یک جمله با آهنگ بخونید. این کار برای تقویت  Listening و هم مکالمه شما تاثیر زیادی دارد. 

 

لکچرهای TED

این گفتگوها فوق العاده هستند زیرا به شما کمک میکنند با مردم طبیعی و راحت صحبت کنید. آنها سخنرانی خود را آماده کرده اند اما آنرا کلمه به کلمه نمیخوانند.پس باید وقفه های معمول و حالت های طبیعی انگلیسی سخن گفتن را بیاموزید. شما نه تنها یک رونوشت دریافت میکنید، بلکه میتوانید زیرنویس انگلیسی را نیز فعال کنید و در بسیاری از موارد میتوانید یک ترجمه به زبان خود داشته باشید. این امر به شدت در پیدا کردن لغاتی که معنی آنرا نمیدانید کمک کننده است.

 

رادیوهای انگلیسی زبان

رادیوی بی بی سی : پادکست ها (فایل های صوتی) بسیار باکیفیتی را در زمینه آموزش زبان انگلیسی تهیه می کند که میتوانید از آن برای تقویت مهارت شنیداری خود و همچینین از ویدیوهای دارای متن آن استفاده کنید. حتما روزانه حداقل ۱-۴ فایل آن را تمرین کنید.

 

رادیوی آمریکایی (وی او ای) :بهترین فایل های تقویت مهارت شنیداری و حتی گفتاری را در زمینه لهجه آمریکایی به صورت روزانه به صورت رایگان در اختیار کاربران می گذارد. حتما روزانه حداقل ۱-۴ آن را تمرین کنید.

 

مرتبط بخوانید : آموزش انلاین زبان انگلیسی

 

استراتژی‌های تقویت شنیداری در انگلیسی

بسیاری از زبان آموزان مدتی پس از شنیدن های مکرر و مداوم، باز هم شاکی هستند که نمی توانند به طور کامل منظور فایل صوتی را متوجه شده و از آنکه نمی توانند صحبت ها را به طور کامل درک کنند خسته و زده می شوند. برای حل این مشکل می توانید از ترفندهای زیر استفاده کنید تا تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی را به نحوی عالی انجام دهید:

 

 • قبل از هر چیز، قبول کنید که شما در حال یادگیری زبان انگلیسی هستید و اینکه این زبان، زبان مادری شما نیست. بنابراین طبیعی است که بعضی قسمت ها را اصلاً متوجه نشوید. برای تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی ضعفهای خود را قبول کنید.

 

 • اگر بخشی از فایل را متوجه نشدید آرامش خود را حفظ کرده و به باقی نوار صوتی گوش کنید. با این کار ممکن است تنها یک بخش را نفهمید. اما در صورت از دست دادن آرامش و دستپاچگی، ممکن است کل نوار را از دست بدهید. اگر مدام بخواهید آنچه که گفته شده را دوباره تکرار کنید، از صحبت ها هیچ چیز نمی فهمید. با حفظ خونسردی به باقی صحبت ها گوش کنید.

 

 • صحبت های انجام شده در نوار صوتی را به زبان مادری ترجمه نکنید. با انجام این کار ممکن است منظور را کاملاً اشتباه متوجه شوید. فراموش نکنید برای تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی باید خود را فردی انگلیسی فرض کنید و تا حد امکان زبان مادری را وارد یادگیری آموزش زبان انگلیسی نکنید!

 

 • برای تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی سعی کنید تا ایده اصلی (Main Idea) صحبت ها را بفهمید و به جزئیات توجه نکنید. منظور از ایده اصلی، مفهوم کلی و نهایی صحبت یا موضوعی است که قرار است به شنونده منتقل شود. مثلاً ممکن است در یادگیری به نوارهایی برخورد کرده باشید که دو نفر در حال صحبت با همدیگر هستند، در برخی از آنها افراد در مورد همه چیز از آب و هوا گرفته تا احوالپرسی از اعضای خانواده خود حرف بزنند، اما ایده اصلی مثلاً ممکن است پرسش در مورد نحوه ثبت نام در کلاس آموزش زبان باشد.

 

توجه به تکرارها

چند لحظه به صحبت کردن اعضای خانواده، دوستان یا اطرفیان خود دقت کنید؛ آیا وقتی آنها در حال صحبت کردن به زبان فارسی هستند، مدام حرف های خود را تکرار می کنند؟ پاسخ مثبت است. افراد برای آنکه بر اهمیت گفته های خود تأکید کنند و بخواهند شنونده به طور کامل حرف های آنها را متوجه شود، حرف های خود را تکرار می کنند. آنها با این کار به شنونده فرصت کافی خواهند داد تا حرف ها را به طور کامل متوجه شود.

 با حفظ آرامش هنگام گوش دادن به فایل صوتی، به خودتان از اینکه نتوانسته اید بخشی را بفهمید آوانس بدهید. همچنین با ترجمه نکردن صحبت ها به زبان فارسی، ذهن خود را برای تمرکز بر مهم ترین چیز آزاد خواهید گذاشت: فهمیدن زبان انگلیسی به انگلیسی!

یکی از بهترین مزایای استفاده از فایل های آموزش زبان در اینترنت این است که این فرصت را خواهید داشت تا به طور دائم هر زمان که دوست داشتید آنها را پاز کرده و مجدداً ادامه دهید. این کار را آنقدر تکرار کنید تا صحبت ها را به خوبی بفهمید. گوش دادن به فایل هایی که از شنیدن آنها لذت می برید (مثلاً آهنگ ها و ترانه ها) باعث خواهند شد تا با اشتیاق بسیار بیشتری به حرف ها گوش داده و دایره لغات خود را افزایش دهید.

 

چند نکات پایانی که برای تقویت شنیداری در انگلیسی باید به آنها توجه کنید

 •  تا می‌توانید خودتان را به گوش دادن عادت دهید. مهم نیست در طول روز در چه حالی هستید. باید گوش دادن به زبان انگلیسی مانند نفس کشیدن برای شما ضروری باشد.در مترو، باشگاه و هرجایی که لازم است انگلیسی گوش دهید. حتی اگر به طور کامل متوجه نمی‌شوید.

 

 •  گوشتان را به سبک‌های مختلف (رسمی و غیر رسمی) شنیداری عادت دهید. سخنرانی ها، اخبار، فیلم، آهنگ، مستندات، رادیو و … .

 

 •  برای گوینده، بخش هایی را پیش بینی کنید. با توجه به سطح توانایی خود بخش هایی از متن های شنیداری را قبل از شنیدن پیشگویی کنید.

 

 •  آنچه می‌شنوید را روی کاغذ بیاورید.

 

 

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه