15 نکته طلایی در یادگیری لغت زبان که باید بدانید! | موسسه زبان های خارجی زبان نگار - برگزار کننده رسمی آزمونهای تافل در ایران

۱۵ نکته طلایی در یادگیری لغت زبان که باید بدانید!

۱۵ نکته طلایی در یادگیری لغت زبان که باید بدانید!

واژگان، بخش مهمی از یادگیری یک زبان جدید است. اما بهترین راه برای انتخاب کلمات کاربردی و به خاطر سپردن آن‌ها چیست؟ در این مطلب از سایت زبان نگار چند نکته کاربردی برای یادگیری لغت زبان به شما معرفی خواهیم کرد. همراه ما باشید.

 

۱. بسیار بخوانید و گوش کنید!

بهترین راه برای یادگیری لغت زبان جدید این است که این کار را به روش طبیعی انجام دهید: با خواندن و گوش دادن  زیاد به زبان انگلیسی. و اگر شما مطالعه کنید و به چیزهایی گوش دهید که واقعا به آن‌ها علاقه دارید، دایره واژگان خود را حتی بدون آن که خودتان متوجه شوید بهبود خواهید بخشید. این باعث ایجاد انگیزه در شما می شود و شما را جذب زبان خواهد کرد.

 

یادگیری لغت زبان

یادگیری لغت زبان

 

۲. برای یادگیری لغت زبان معنای آن راحدس بزنید!

به طور شگفت‌انگیز، مطالعات نشان داده‌اند که هرچه تلاش بیشتری برای پیدا کردن معنی یک کلمه انجام دهید، راحت تر آن را به خاطر می آورید. پس به جای جستجو کردن معنی لغات در دیکشنری، سعی کنید معنای هر کلمه دشوار را خودتان حدس بزنید.

 

مرتبط بخوانید: ۳۵ ترفند برای آموزش زبان انگلیسی

 

۳. برای یادگیری لغت زبان بر روی لغات پرتکرار تمرکز کنید!

هزاران کلمه و اصطلاحات در زبان انگلیسی وجود دارد. اما کدام یک از این لغات و اصطلاحات را لازم است که یاد بگیرید؟ پاسخ ساده است: کلمات پر تکرار. شما می‌توانید کلمات پرتکرار را در مکالمات و یا گفتگوها پیدا کنید. به طور شگفت‌انگیزی، مطالعه‌ای توسط آکسفورد آنلاین نشان داده‌است که سه هزار کلمه برتر در زبان انگلیسی ۷۰ % از کلماتی را که ما استفاده می‌کنیم را تشکیل می‌دهد.

 

۴. مفهوم را در نظر بگیرید!

هر کلمه‌ای را که می‌خواهید در جمله یاد بگیرید یادداشت کنید. هرگز سعی نکنید لغات را به تنهایی حفظ کنید. زمانی که زبان در متن یاد می گیرید، می‌توانید ببینید که چگونه کلمات با هم متناسب هستند و چگونه مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین، سعی کنید کلمات را در زمینه ها یا موضوعات مختلف گروه‌بندی کنید:کلمات مرتبط با غذا، عبارات خریدو فروش و … مطالعات نشان می‌دهند که ما کلمات در مغز خود را با توجه به موضوعات و زمینه ها گروه‌بندی می‌کنیم. بنابراین، اگر این کار را با کلماتی که می‌خواهید یاد بگیرید، انجام دهید، به یاد آوردن آن‌ها آسان‌تر خواهد بود.

اگر کلماتی که می‌خواهید یاد بگیرید را مشخص کنید، متوجه خواهید شد که یادآوری آن ها برای شما آسانتر است. در ادامه این مطلب به نکاتی عالی برای یادگیری لغات زبان دشوار اشاره خواهیم کرد.

 

مرتبط بخوانید: ۲۰ اصطلاح واقعا کاربردی در زبان انگلیسی که باید بدانید!

 

۵. لغات جدید را بنویسید.

مطالعات نشان می‌دهند که وقتی ما کلمات را می‌نویسیم، نمایش بصری آن‌ها را در مغزمان شکل می‌دهیم و این به بخاطر آوردن آن ها کمک می‌کند.

 

یادگیری لغت زبان

یادگیری لغت زبان

 

۶. برای یادگیری لغت زبان آن ها را به بخش های کوچکتر تقسیم کنید!

هر گونه کلمات طولانی یا پیچیده را به بخش های کوچکتر تقسیم کنید. به عنوان مثال، پیشوند (un)و پسوند (able)  را از کلمه uncomfortable حذف کنید، در این صورت کلمه comfort باقی می ماند که احتمالا کلمه‌ای است که شما از قبل معنای آن را می‌دانید.

 

۷. لغات جدید را به کار ببرید!

 برای یادگیری لغت زبان در هر زمانی که می‌توانید از کلمات جدید استفاده کنید. مطالعات نشان داده‌اند که بعد از اینکه از یک کلمه جدید سه بار استفاده کردید، هرگز آن را فراموش نخواهید کرد.

 

مرتبط بخوانید: آموزش زبان انگلیسی برای کودکان

 

۸. دوباره بخوانید و گوش دهید!

 برای یادگیری لغت زبان خواندن و گوش کردن را تا جایی که ممکن است ادامه دهید. هر چه بیشتر مطالعه کنید و گوش دهید احتمال پیدا کردن لغت هدف تان در متن های مختلف افزایش می یابد و به شما کمک خواهد کرد اطلاعات بیشتری در مورد آن کسب کنید.

 

۹. به لغات نگاه کنید!

سعی کنید تصویری از کلمه‌ای که می‌خواهید یاد بگیرید را پیدا کنید. دیدن یک تصویر از  لغت اغلب یک روش سریع و آسان برای یادگیری لغت زبان است.

 

یادگیری لغت زبان

یادگیری لغت زبان

 

۱۰.  برای یادگیری لغت زبان آن ها را به صورت شفاهی بیان کنید!

تکرار کلمات با صدای بلند به شما کمک می‌کند آن‌ها را  به راحتی به خاطر بیاورید. مطالعات نشان داده‌اند که به صورت شفاهی بیان کردن لغات به شما کمک می‌کند آن ها را به خاطر بسپارید.

 

۱۱. لغات را مقایسه کنید!

مثال‌های زیادی را بیابید تا بتوانید کلمه هدف خود را در جملات به کار ببرید. سپس، در متن های مختلف آن را خواهید دید. به سادگی کلمه مورد نظر خود را به همراه  “+ in a sentence” در گوگل تایپ کرده و سپس نتایج را بررسی کنید.

 

۱۲. برای یادگیری لغت زبان صدای خود را ضبط کنید!

لغات را در جملات به کار ببرید و صدای خود را با موبایلتان ضبط کنید سپس در حالی که منتظر یک اتوبوس هستید، بر روی کاناپه استراحت کرده و یا در خیابان پیاده‌روی کنید به صدای خود گوش کنید. آزمایش‌ها نشان داده‌اند که هر چه زبان از روش‌های بیشتری وارد ذهن شما می‌شوند (از طریق بینایی، شنوایی و غیره) راحت‌تر آن را به خاطر می آورید.

 

مرتبط بخوانید: ۱۰ ویژگی یک کلاس زبان انگلیسی خوب

 

۱۳. پیشرفت خودتان را بررسی کنید.

برای یادگیری لغت زبان از فلش کارت استفاده کنید تا پیشرفت خود را بررسی کنید. لغت مورد نظرتان را به همراه جمله در یک طرف کارت و معنی آن را در طرف دیگر بنویسید. سپس خود را در طول روز امتحان کنید. اگر یک گوشی هوشمند یا تبلت دارید می‌توانید از برنامه‌های فلش کارت مانند Anki یا Quizlet استفاده کنید.

 

۱۴. لفات را ترجمه کنید!

یک جمله را با کلمه کلیدی موجود در آن ترجمه کنید. سپس سعی کنید جمله را  به زبان خود به انگلیسی ترجمه کنید و از کلمات دیگری برای بیان آن جمله استفاده کنید.

 

۱۵. برای یادگیری لغت زبان خلاق باشید!

از روشmnemonics  برای کلمات واقعا دشوار استفاده کنید. منظور از  Mnemonics ابزارهای یادیار مانند تصاویر، شعر، آهنگ و داستان ها هستند که می‌توانید از آن برای کمک به یاد آوردن چیزها استفاده کنید. سعی کنید بین کلمات انگلیسی و معنی کلمات به زبان خودتان ارتباط برقرار کنید. از یادگیری کلمات جدید لذت ببرید!

 

در صورتی که تمایل به مشاوره با کارشناسان زبان نگار برای آموزش زبان انگلیسی را دارید، با ما تماس بگیرید: ۰۲۱۴۳۹۴۲ به گرمی پاسخگوی شما خواهیم بود.

 

۶ دیدگاه

ارسال دیدگاه