نکات لیسنینگ آیلتس : مواردی که واقعا به شما در آزمون آیلتس کمک می کنند!

نکات لیسنینگ آیلتس : مواردی که واقعا به شما کمک می کند!

نکات لیسنینگ آیلتس : مواردی که واقعا به شما کمک می کند!

بخش لیسنینگ آیلتس، جزو سخت ترین قسمت آزمون آیلتس به شمار میرود. زیرا که شما تنها یک بار فرصت دارید که به صدای ضبط شده گوش داده و به سوالات پاسخ بدهید. قطعا با دانستن چند نکته ی کلیدی میتوانید نمره ی خوبی از بخش لیسنینگ دریافت کنید. با زبان نگار همراه شوید تا چند نکات لیسنینگ آیلتس را با شما در میان بزاریم.

 

نکات لیسنینگ آیلتس

 

به پادکست و رادیو های انگلیسی گوش بدهید

پادکست فایل های صوتی هستند که میتوانید آنها را از اینترنت دانلود کنید و کاملا به صورت رایگان بوده و در تمام پلتفرم ها نیز قابل دسترس میباشد. بیشتر پادکست های انگلیسی توسط کسانی تهیه شده است که زبان انگلیسی، زبان مادری آن ها میباشد. یکی از مزیت های گوش دادن به پادکست ها این است که شما میتوانید در صورت متوجه نشدن قسمتی، آن را به عقب بازگردانید و چندین بار با دقت به آن گوش دهید. گوش دادن به کسانی که انگلیسی زبان مادری آن هاست کمک زیادی به شما در بخش لیسنینگ میکند زیرا با لهجه های متفاوت آشنا می شوید و برای بخش لیسنینگ آیلتس آمادگی لازم را کسب می کنید.

 

به موضوعاتی گوش دهید که دوست دارید

هنگام تمرین کردن لیسنینگ، به موضوعاتی گوش دهید که علاقه ای خاصی به آن دارید. برای مثال اگر ورزش کردن را دوست دارید، به اخبار ورزشی گوش دهید زیرا باعث می شود تا با دقت به آن گوش داده و متوجه ی اخبار بشوید. با این کار شما هم دایره لغات خود را در رابطه با ورزش زیاد کرده اید هم با لهجه های متفاوت آشنا شده اید. هر چه قدر که بیشتر به فایل های صوتی گوش بدهید قطعا نتیجه ی بهتری از بخش لیسنیگ آیلتس کسب می کنید.

 

نکات لیسنینگ آیلتس : سعی کنید هر روز به انگلیسی گوش بدهید

کانال های خبری گزنیه ی خوبی برای تقویت لیسنینگ هستند زیرا که هر روز خبری جدید وجود دارد و باعث میشود که در موضوعات متفاوت آمادگی لازم را کسب کنید. پیشنهاد ما به شما BBC است.

زیرا BBC یکی از بهترین آرشیو های یاد گیری زبان انگلیسی را در تمام حوزه های گرامر،رایتینگ و لیسنینگ دارد.

 

نکات مهم در قسمت لیسنینگ آیلتس

نکات لیسنینگ آیلتس : در هر کجا و هر زمان به انگلیسی گوش بدهید.

نقاط ضعف خود را بشناسید

یکی از نکات لیسنینگ آیلتس شناسایی نقاط ضعف خود میباشد. اگر شما ساعت ها به انگلیسی گوش دهید و تمرین های زیادی انجام بدهید، اما اگر نقاط ضعف خود را ندانید تمام زحمت هایی که کشیده اید به هدر میرود. یکی از راه های شناسایی ضعف خود آن است که به نتیجه ی تمرین ها دقت کنید یا اینکه ببینید در کدام قسمت استرس بیشتری نسبت به سایر قسمت ها دارید و سعی کنید آن را با تمرین و تکرار تقویت کنید. توجه داشته باشید که باید هر روز تمرین کنید و تمام قسمت ها را برای شب امتحان جمع نکنید.

 

مرتبط بخوانید: نکات مهم رایتنیگ در انگلیسی

 

سعی کنید تمرکز خود را حفط کنید

 یکی دیگر از نکات لیسنینگ آیلتس داشتن تمرکز بالا است. با اینکه در طول آزمون لیسنینگ و موقع گوش دادن به سوالات تمرکز کردن کار سختی به نظر می رسد ولی اگر دلتان می خواهد با نمره ۷ یا بالاتر از این آزمون بیرون بیایید باید نهایت تلاشتان را بکنید که کاملا متمرکز باقی بمانید.

برای افزایش تمرکز به تمرینات گوش دادن فعال و موثر نیاز دارید. یادتان باشد حتی اگر صبح تا شب فایل های لیسنینگ زبان گوش کنید ولی موقع شنیدنشان حواستان جای دیگری باشد نتیجه چندان خوبی نمی گیرید. باید عادت کنید زمانی که به یک فایل صوتی یا برنامه تلویزیونی گوش می دهید حواستان معطوف آن باشد. به این ترتیب به مروز زمان تمرکزتان بیشتر می شود.

علاوه بر این کم کم باید عادت کنید درست مثل وقتی که یک نفر به زبان مادری تان صحبت می کند و شما در حین گوش دادن به او کارهای دیگری هم می کنید، انقدر تمرکز و توجهتان را بالا ببرید که وقتی یک فایل انگلیسی می شنوید و در عین حال مشغول کاردیگری هم هستید بفهمید که گوینده چه می گوید. این تمرین ها به شما کمک می کنند سر جلسه آزمون هم تمرکزتان را حفظ کنید.

 

تلفظ کردن صحیح کلمات

تلفظ کردن صحیح کلمات یکی از کلیدی ترین قسمت در امتحان آیلتس است. زیرا اگر شما کلمه ای را به نادرستی تلفظ کنید و در بخش لیسنینگ تلفط صحیح آن کلمه را بشنوید قطعا گمراه خواهید شد. سعی کنید دایره لغات خود را افزایش داده و نحوه ی صحیح تلفظ کردن کلمات را نیز یاد بگیرید. یکی از بهترین روش برای یاد گیری تلفظ کلمات خرید کتاب داستان همراه با سی دی شنیداری آن میباشد. با این کار شما هم لغات جدید را یادگرفته اید هم نحوه ی تلفظ کردن و حتی با لهجه های متفاوتی آشنا می شوید.

 

پیش بینی کردن در امتحان آیلتس

یکی از نکات لیسنینگ آیلتس پیش بینی کردن میباشد. در آزمون لیسنینگ آیلتس تقریبا ۳۰ ثانیه زمان دارید که قبل از پخش فایل صوتی، سوالات را بخوانید. از این زمان برای آنالیز کردن سوال و پیش بینی کردن جواب استفاده کنید. پیش بینی کردن با حدس زدن متفاوت است از آن جایی که شما پیش بینی خود را نمی نویسید. وقتی پیش بینی می کنید، اطلاعاتی را که ممکن است پاسخ سوال باشد در نظر می گیرید. این به شما کمک می کند که روی اطلاعات لازم برای پاسخ به سوال تمرکز کنید.

 

مرتبط بخوانید: آموزش انلاین زبان انگیسی 

 

چند نکات مهم لیسنینگ آیلتس که باید به خاطر داشته باشید

  • آزمون  لیسنینگ آیلتس حدود ۳۰ دقیقه طول می کشد.

 

  • در مجموع ۴۰ سوال برای پاسخ دادن وجود دارد و هر سوال ۱ امتیاز دارد.

 

  • تمرکزتان را از دست ندهید: یکی از مشکلات رایج در بخش لیسنینگ این است که بسیاری از داوطلبان تمرکزشان را از دست می‌دهند و دلیل اصلی آن، متوجه‌نشدن یک یا چند واژه است. این موضوع سبب می‌شود بقیه جمله‌ها را نیز متوجه نشوند. اگر بخشی از پادکست را متوجه نشدید، مهم نیست و سعی کنید به ادامه آن با دقت گوش کنید.

 

  • عجله نکنید: بسیاری از داوطلبان به ‌محض آنکه اطلاعات موردنیاز را می‌شنوند، پاسخ را یادداشت می‌کنند. بسیاری از متخصصان این کار را توصیه نمی‌کنند زیرا گاهی در مکالمه، فرد سخن‌گو ازعمد در ابتدا اطلاعاتی را به ‌اشتباه می‌گوید و کمی بعد، آن را تصحیح می‌کند. به مثال زیر توجه کنید.

 

  • جایی را خالی نگذارید: اگر پاسخ پرسشی را نمی‌دانید، آن را حدس بزنید و جای خالی را پر کنید. زیرا پاسخ اشتباه نمره منفی ندارد و با نوشتن جواب نادرست نمره‌ای از دست نمی‌دهید. پس بختتان را امتحان کنید و پرسش‌هایی که از پاسخشان مطمئن نیستید، از جمله پس و پیش آن حدس بزنید.

 

  • زمان بندی درست و مناسب بسیار مهم و کلیدی است. به شما وقت داده می شود که قبل از شنیدن صدای ضبط شده به سوالات نگاهی بیندازید و در پایان هم وقت دارید که پاسخ هایتان را بررسی کنید.

 

  • سعی کنید تمام مطالب را برای شب امتحان جمع آوری نکنید و همچنین سعی کنید شب امتحان خواب کافی داشته باشید.
بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه