مکالمه ترکی استانبولی

مکالمه ترکی استانبولی

زبان ترکی که گاهی به ترکی استانبولی نیز معروف است زبان رسمی ترکیه و قبرس شمالی است و توسط ۷۸.۵ میلیون گوینده بومی به عنوان زبان مادری صحبت می شود. ترکی به عنوان نوزدهمین زبان مهم در دنیا است. امروزه در یونان، آلمان، اتریش، بوسنی و دیگر کشورهای اروپایی که هم‌مرز با ترکیه هستند، از زبان ترکی استانبولی استفاده می شود.  یادگیری ترکی استانبولی تنها به خاطر سپردن لغات و کلمات نیست. رزتا استون روشی به نام Dynamic Immersion را برای ایجاد محیط‌های آموزشی استفاده می‌کند که مبتدیان را از اولین درس، با نشانه‌های صوتی و تصویری آشنا می کند که ارتباطات عمیق‌تری را تحریک می‌کند. رزتا استون بیست و پنج سال تجربه ساخت برنامه‌های یادگیری زبان موفق را دارد که از مکالمه ترکی استانبولی فراتر رود و اعتماد به نفس شما را در مکالمات واقعی افزایش دهد.

 

کدام کشور ها به زبان ترکی استانبولی صحبت می کنند؟

زبان ترکی زبان اصلی ترکیه است و به عنوان زبان اول تا ۹۳%  از جمعیت از آن استفاده می کنند، اما در بیش از ۳۰ کشور توسط اقلیت ترک، به ویژه مناطقی که قبلا بخشی از امپراتوری عثمانی بودند، صحبت می‌شود. بیش از دو میلیون نفر از سخنگویان ترکیه‌ای در آلمان زندگی می‌کنند و دیگر جوامع ترک‌زبان در عراق، بلغارستان، قبرس، یونان، مقدونیه، بلژیک، اتریش، بریتانیا، ایالات‌متحده و صربستان زندگی می‌کنند. 

رزتا استون درک می‌کند که هدف از یادگیری مکالمه ترکی استانبولی، احساس راحتی هنگام استفاده از آن در گفتگوهای دنیای واقعی است. به همین دلیل است که درس‌های immersive ترکی بر تلفظ و تشویق مبتدیان برای صحبت کردن با صدای بلند تاکید می‌کند.

در ادامه مطلب برخی از چالش‌های یادگیری مکالمه استانبولی را بررسی می کنیم و اینکه چطور می‌توانید از استراتژی‌های یادگیری زبان برای غلبه بر آن‌ها استفاده کنید.

 

مکالمه ترکی استانبولی

مکالمه ترکی استانبولی

 

۱.تلفظ کلمات در مکالمه ترکی استانبولی آسان است.

برخلاف برخی زبان‌های دیگر مثل انگلیسی، تلفظ ترکی آسان است. الفبای ترکی ۲۹ حرف دارد و هر حرف فقط یک تلفظ دارد، زبان آوایی زبان را تلفظ می‌کند و خواندن آن نسبتا آسان است. حروف q، w، وx  که در الفبای انگلیسی هستند در زبان ترکی وجود ندارند و با حروف ç, ğ, ı, ö, ş  و ü جایگزین می‌شوند. از آنجا که دو صامت دوتایی گیج‌کننده وجود ندارد، اغلب کلمات دقیقا به همان روشی که نوشته می‌شوند، خوانده می شوند.

 

۲. ترکی از هماهنگی حروف استفاده می‌کند.

زبان ترکی یکی از گسترده‌ترین زبان‌های گفتاری است که از مفهوم سازگاری آوایی استفاده می‌کند، که در آن حروف صدادار پسوندها تغییر می‌کنند تا با هجای قبلی هماهنگ شوند. همین امر آموزش زبان ترکی را آسانتر می کند. همچنین شایان‌ذکر است که کلمات مرکب و واژگان بیگانه از قواعد سازگاری حروف پیروی نمی‌کنند. برخی از حروف صدادار مانند “i”  در پشت دهان تلفظ می شوند در حالی که صداهای دیگر مانند  “o”  در جلوی دهان تلفظ می شوند.

 

مرتبط بخوانید: بهترین آموزشگاه زبان ترکی استانبولی در تهران

 

۳.یادگیری مکالمه ترکی استانبولی را با کلمات مشابه آسانتر کنید.

ترکیه دارای تاریخچه غنی نفوذ کلمات از زبان‌های دیگر از جمله هزاران لغت بیگانه از زبان‌های انگلیسی، فرانسوی، عربی و فارسی است. بسیاری از کلمات ترکی در حوزه فن‌آوری از زبان انگلیسی قرض گرفته‌شده، اگر چه ممکن است کمی تلفظ کلمات متفاوت باشند. با تمرکز بر روی کلماتی که می‌دانید، می‌توانید به تدریج به سمت گسترش دامنه لغات جدید ترکی برسید.

 

۴.برای یادگیری مکالمه ترکی استانبولی خود را در این زبان غرق کنید.

یکی از جالب‌ترین چیزهایی که در مورد زبان صحبت می‌شود تجربه‌ای است که می‌تواند برای شما فراهم کند. غرق کردن خود در زبان برای یادگیری مکالمه ترکی استانبولی ممکن است چالش برانگیز به نظر برسد، اما راه‌هایی برای استفاده از فرهنگ ترک در زندگی روزمره شما وجود دارد. می توانید به موسیقی یا رادیو ترکیه گوش دهید و یا فیلم‌های ترکی را بدون زیرنویس تماشا کنید تا با مکالمه ترکی استانبولی بیشتر آشنا شوید. تاریخ ترکیه، از حمام‌های رومی گرفته تا خرابه‌های باستانی و یا غرفه‌های بی‌پایان بازار بزرگ و بازارهای ادویه را مطالعه کنید. دستور تهیه غذاهای ترکی نیز مکانی عالی برای لذت بردن از این زبان، از طرز تهیه قهوه سنتی ترکیه تا آماده‌سازی شیرینی باقلوا با استفاده از دستورالعمل ترکی هستند.

 

مکالمه ترکی استانبولی

مکالمه ترکی استانبولی

 

۵.خود را درگیر گرامر نکنید.

بسیاری از زبانشناسان دستور زبان ترکی را به صورت منطقی توصیف کرده‌اند، اما این کلمه ممکن است برای زبان آموزان مشکل ایجاد کند. مهم است که با دستور زبان ترکی آشنایی داشته باشید، اما خود را به چیزهایی مثل جداول پسوندهای پیچیده درگیر نکنید. مهم‌ترین جنبه یادگیری مکالمه ترکی استانبولی، صحبت کردن به زبان ترکی در موقعیت های دنیای واقعی است که در زندگی روزمره با آن‌ها مواجه خواهید شد.

 

ترکی زبانی جذاب و ملودیک است که تصور می‌شود زیباترین زبان دنیا باشد. بنابراین، چرا برخی از عبارات و عبارات ترک را یاد نمی‌گیرند تا دانش عمومی شما را افزایش دهند و باعث شادی شما شوند؟

تعداد نامحدودی از جملات در زبان ترکی وجود دارد که یادگیری مکالمه ترکی استانبولی را سخت می‌کند. اما بهتر است که خوشبین باشید. ما خبر خوبی برای شما داریم: شما فقط باید بخشی از کل جملات ترکی را بدانید تا بتواند به راحتی ترکی صحبت کنید. برای مثال، با دانستن کمی به اندازه ۱۰۰ کلمه، ۵۰ %  از هر متن ترکی را درک خواهید کرد. درست است! شما لازم نیست تمام کلمات ترکی را بدانید تا بتوانید به مکالمه ترکی استانبولی تسلط داشته باشید.

 

مرتبط بخوانید: بهترین آموزشگاه زبان کودکان در تهران

 

راز یادگیری مکالمه ترکی استانبولی این است که روش هوشمندانه را بکار بگیرید. با عبارات و اصطلاحات رایج ترکی شروع کنید و از آنجا شروع کنید. در یادگیری جمله به جمله، احساس خواهید کرد که یک قدم به روان شدن در مکالمه نزدیک شده اید. سپس برای حفظ اطلاعاتی که یاد گرفته اید، جملات ترکی را در مکالمات واقعی استفاده کنید.  بنابراین، چرا اولین گام را برای یادگیری مکالمه ترکی استانبولی را امروز انجام ندهیم؟ اجازه دهید به چند جمله معمولی در مکالمه ترکی استانبولی بپردازیم که شما در حال حاضر می‌توانید آن را یاد بگیرید. این عبارات تنها بخشی از عبارات استفاده شده توسط گویشوران مادری اهل ترکیه است که شما می‌توانید یاد بگیرید. همراه زبان نگار باشید تا به آموزش چند جمله کاربردی در مکالمه ترکی استانبولی بپردازیم.

 

۱۰ جمله برتر در مکالمه ترکی استانبولی

ما لیستی از اصطلاحات مشترک ترکی را آماده کرده‌ایم که به شما در داشتن مکالمه ترکی استانبولی در هر زمانی کمک می‌کند.

 

۱.Gunaydin(صبح بخیر)

اگر شما در ترکیه باشید به احتمال زیاد تصور می کنید که در ابتدای روز مودبانه است که بگوییم “سلام” . اما مردم ترکیه از صبح بخیر در مکالمات خود استفاده می کنند. “صبح بخیر”  در ترکیه “Gunaydin”  است.

 

۲.Tunaydin (عصر بخیر)

اما اگر اواخر روز باشد و شما بخواهید کسی را در ترکیه ملاقات کنید از چه عبارتی باید استفاده کنید؟ خوب در این شرایط، “عصر بخیر”  گزینه مناسبی است و در ترکی به صورت  “Tunaydin”  است.

 

مکالمه ترکی استانبولی

مکالمه ترکی استانبولی

 

۳. Adım Aysen (اسم من آیسن است)

 فکر کنید شما به ترکیه سفر کرده اید و کسی را در خیابان ملاقات می‌کنید. برای معرفی خود می‌توانید بگویید “Benim adım  …” که به معنای “اسم من …. است” .

 

۴. Tanistigima memnun oldum. (از ملاقات شما خوشحالم.)

هنگامی که شما خودتان را معرفی کرده‌اید، یک سخنگوی ترکیه به صورت “Tanistigima memnun oldum”  پاسخ می‌دهد که در زبان ترکی به این معنی است که ” از ملاقات با شما خوشحالم.”

 

Nasilsin .5? (حالت چطوره؟)

در این مرحله ممکن است مودبانه باشد تا از فردی که در حال مکالمه با او هستید بپرسید “چطور هستید؟”  که در مکالمه ترکی استانبولی به صورت Nasilsin? بیان می شود. تلفظ آن واقعا آسان است.

 

۶.Neredesin؟ (کجا هستید؟ )

مردم ترکیه خیلی دوستانه رفتار می‌کنند، بنابراین داشتن یک دوست ترکیه‌ای در طول یک سفر غیرمعمول نیست. اما گاهی اوقات دوستان شما ممکن است به موقع در جایی حاضر نشوند که در این صورت ممکن است مجبور شوید به آن‌ها زنگ بزنید و بپرسید “شما کجا هستید؟”  که در مکالمه ترکی استانبولی به صورت Neredesin? بیان می شود.

 

مرتبط بخوانید: آموزش زبان آلمانی از پایه در بهترین موسسه تهران

 

۷. Bir bira isterim.(من یک لیوان آبجو می خواهم.)

شما به احتمالات زیاد این عبارت را در مکالمات ترکی استانبولی خواهید شنید. پس بهتر است با معنای آن آشنا باشید.

 

۸.Ozur dilerim (متاسفم)

زمان‌هایی هست که آنچه سفارش داده اید اشتباه شده باشد، بنابراین متصدی رستوران می‌تواند بگوید ” Özür  dilerim” که به معنای “متاسفم” می باشد.

 

۹.Yakinda gorusmek uzere!  ( به امید دیدار)

این یک روش خوب برای گفتن آرزوی دیدار به  یک هم‌کار ترکیه‌ای است که احتمالا قصد دارید روز بعد همدیگر را ببینید.

 

۱۰. Güle güle (خداحافظ)

در نهایت با بهترین روش برای پایان دادن به یک مکالمه خوب و مودبانه سر و کار دارید. این عبارت یک روش خوب برای گفتن “خداحافظ” در مکالمه ترکی استانبولی است.

 

مکالمه ترکی استانبولی

مکالمه ترکی استانبولی

 

آیا می‌دانستید؟

مردم ترکیه تاریخ غنی دارند و در طول قرن‌ها، ضرب المثل های مختلفی را توسعه داده‌اند که امروزه نیز از آن استفاده می‌کنند. یک ضرب‌المثل معروف این است ” Al elmaya taş atan çok olur” که میراثی از دوران ناآرامی‌های بزرگ در دوران امپراطوری عثمانی است که جنگ در ذهن همگان بود. این ضرب‌المثل به این معنی است که “داشتن هیچ دشمنی به این معنی نیست که شما خوش شانس نیستید”  و این می‌تواند با این ایده مرتبط باشد که با داشتن قدرت قطعا دشمن خواهید داشت.

افراد ترکیه‌ای رابطه نزدیکی با خانواده دارند. یکی از محبوب‌ترین ضرب المثل مربوط به خانواده‌های ترک، ”  Baban nasılsa oğlu da öyledir” است. این ضرب المثل به این معنا است که ” پسر مانند پدر است”  و این باور عمومی را تقویت می‌کند که والدین به شدت بر روی فرزندانشان تاثیر می‌گذارند.

افراد ترک همچنین به خاطر شور و اشتیاق خود مشهور هستند که گاهی اقدامات عجولانه انجام می دهند. به همین دلیل است که یک ضرب‌المثل ترکی می‌گوید “Sabır acıdır, meyvesi tatlıdır”؛ که معنای آن این است که صبر تلخ است اما میوه ی آن شیرین است.

 

مرتبط بخوانید: آموزش ترکی با آموزشگاه زبان نگار

 

مزایای یادگیری مکالمه ترکی استانبولی چیست ؟

۱.هر روز باهوش تر می شوید.

آموزش ترکی روشی عالی برای افزایش قدرت حافظه شما است. با یادگیری مکالمه ترکی استانبولی مغز شما ارتباطات و شبکه های جدیدی ایجاد خواهد کرد و احساس خواهید کرد که یادگیری این زبان یکی از بهترین انتخاب‌هایی است که تاکنون کرده‌اید.

 

۲. گفتگوی واقعی در ترکیه داشته باشید.

هنگامی که شروع به یادگیری چند جمله پایه در زبان ترکی کردید، دانش لازم برای شروع اولین مکالمه ترکی استانبولی را خواهید داشت. شما می توانید از روش های استفاده کنید که مکالمات واقعی زندگی را شبیه‌سازی می‌کند تا شما بتوانید به زبان ترکی صحبت کنید.

 

۳. به مکالمه ترکی استانبولی مسلط شوید.

با شروع یادگیری اصطلاحات اولیه، به سرعت یک پایه قوی برای شما ایجاد می شود تا عبارات و جملات پیچیده‌تر ترکی را یاد بگیرید. شما به تدریج دانش ترکیه‌ای خود را افزایش می دهید تا بتوانید سریع‌تر از آنچه تصورش را بکنید، به مکالمه ترکی استانبولی مسلط شوید.

 

۴. درک کنید که یادگیری مکالمه ترکی استانبولی چقدر آسان است.

هر تجربه زبانی باید به تدریج از مفاهیم آسان‌تر تا پیچیده‌تر شروع شود. با شروع از آسان‌ترین و معمول‌ترین عبارت‌های ترکی، در توانایی خود برای یادگیری یک زبان جدید احساس اعتماد به نفس خواهید کرد. بنابراین از مزایای زبان ترکی تقویت اعتماد به نفس شما است. این یکی از اصول اساسی در یادگیری مکالمه ترکی استانبولی است.

مکالمه ترکی استانبولی

مکالمه ترکی استانبولی

 

یادگیری مکالمه ترکی استانبولی در موسسه زبان نگار

دوره مکالمه آموزشی ترکی استانبولی در آکادمی زبان نگار با دپارتمانی متفاوت و مجرب ، متشکل از اساتید ترک و ایرانی .

در سال های اخیر با افزایش روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور ، همچنین افزایش تمایل دانشجویان به ادامه تحصیل در دانشگاه های ترکیه ، به ضرورت یادگیری این زبان افزوده است و این زبان در کشور های مختلف دنیا ، از جمله بسیاری از کشور های منطقه از طریق تولیدات فرهنگی و سینمایی تشر یافته است . برای زندگی کردن ( حتی به صورت موقت ) در کشوری دیگر علاوه بر دانستن زبان انگلیسی ، دانستن زبان رسمی آن کشور ، به خصوص در مورد کشوری همچون ترکیه که به زبان خود بسیار علاقمند و متعصب است ، ضرورت می یابد .

آموزشگاه زبان نگار با کادری مجرب آماده ارائه خدمات به زبان آموزان گرامی می باشد .

در صورتی که تمایل به مشاوره با کارشناسان زبان نگار برای شرکت در کلاس های مکالمه ترکی استانبولی را دارید، با ما تماس بگیرید: ۰۲۱۴۳۹۴۲ به گرمی پاسخگوی شما خواهیم بود.

 

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه