بهترین روش برای یادگیری لغت زبان چیست؟ | موسسه زبان های خارجی زبان نگار - برگزار کننده رسمی آزمونهای تافل در ایران

بهترین روش برای یادگیری لغت زبان چیست؟

بهترین روش برای یادگیری لغت زبان چیست؟

واژگان یکی از ارکان اصلی یادگیری زبان است و به ویژه برای زبان آموزان پیشرفته خیلی مهم است. زمانی که با ساختارهای پایه زبان آشنا شدید، باید شروع به گفتن و درک کلمات بیشتری کنید. یکی از مهم ترین سوالات زبان آموزان این است که بهترین روش برای یادگیری لغت زبان چیست؟ در این مطلب به ۶ روش فوق العاده برای یادگیری لغت زبان اشاره خواهیم کرد.

 

۱.روش  WLCR (Write, Look, Cover, Repeat)

این یک روش کلاسیک برای یادگیری لغت زبان است. برای یادگیری لغت زبان همیشه یک دفترچه یادداشت و قلم همراه داشته باشید. حرکت فیزیکی برای نوشتن لغات جدید کمک زیادی در به خاطر سپردن آن می کند. یک کاغذ بردارید، یک خط عمودی در وسط آن رسم کنید و کلمات جدید را در یک طرف خط و معنای آن را در طرف دیگر بنویسید. سعی کنید این لغات را به خاطر بسپارید. سپس یک طرف را بپوشانید و مواردی را که به یاد دارید را تیک بزنید. این کار را تا زمانی که تمام لغات را حفظ شوید؛ تکرار کنید.

همچنین می توانید WLCR های خود را تقویت کنید. یک ستون دیگر برای نوشتن تمام کلماتی که نمی‌توانید در بار اول به خاطر بیاورید اضافه کنید، سپس دوباره شروع کنید و مراحل را تکرار ‌کنید. لیستی از کلماتی که نمی‌توانید به خاطر داشته باشید، باید هر بار کوچک‌تر شوند.

تلفظ خود را نیز از طریق روش WMCR  (نوشتن، تلفظ کردن، پنهان کردن، تکرار) بهبود ببخشید. هر کلمه را با صدای بلند هر بار تکرار کنید، یا آن‌ها را ضبط کنید و چند بار به فهرست واژگان گوش دهید.

لیست لغت زبان را با رنگ کدگذاری کنید، به عنوان مثال انواع کلمات را هایلایت کنید.

 

لغت زبان

لغت زبان

 

۲.همه لغت زبان را بخاطر بسپارید.

این روش برای یادگیری با غرق شدن در زبان بسیار مناسب است. شما کلمات جدید را با حمل یک فرهنگ لغت به همه جا به دست می‌آورید و سپس هر جا که شما به کلمات جدیدی برخورد می‌کنید، معنی آن ها را یادداشت می کنید. این کلمات فهرست واژگان روزانه شما را تشکیل می‌دهند. کلمات را یاد بگیرید، منبع را مرور کنید، به سمت تکرار یک متن یا ویدئو مرتبط حرکت کنید و تا زمانی که همه (یا ۸۰ %، ۷۰ %  کلمات را به خاطر داشته باشید، این انتخاب شماست) ادامه دهید. سپس یک منبع جدید پیدا کنید. حافظه شما ارتباط بین منبع و لغت را ایجاد خواهد کرد و به شما این امکان را می‌دهد که کلمه را به یاد بیاورید.

 

مرتبط بخوانید: ۱۵ نکته طلایی در یادگیری لغات زبان که باید بدانید!

 

۳.روش فلش کارت برای حفظ لغت زبان

فلش کارت ها برای زبانی آموزان که با نشانه‌های بصری به خوبی کار می‌کنند، عالی هستند. شما هم می‌توانید یک تصویر را با یک کلمه انگلیسی ترکیب کنید، یا فقط کلمات انگلیسی را به همراه معنی آن ها بنویسید.استفاده از رنگ‌های مختلف مفید هستند و همچنین می توانید از نرم افزارهای فلش کارت نیز به این منظور استفاده کنید.

چیزی که روش فلش کارت را از WLCR متمایز می‌سازد این است که شما نمی‌توانید به حفظ کردن کلمات به صورت ترتیبی تکیه کنید. در فلش کارت کلمات به صورت تصادفی به شما مراجعه می‌کنند و شما باید برای هر چیزی آماده باشید.

 

لغت زبان

لغت زبان

 

۴. لغت زبان را در متن یاد بگیرید.

تحقیقات حافظه به ما نشان می‌دهد که پیوند بین داده‌ها به ما کمک می‌کند چیزها را به خاطر داشته باشیم. از این موضوع می توانیم برای یادگیری لغت زبان استفاده کنیم. تکنیک حافظه کلاسیک می‌تواند هر کلمه را با یک تصویر قوی مرتبط کند. متناوبا، داستانی را بیان کنید که همه واژگان شما را شامل می‌شود.

همچنین بهتر است در رشته موضوعات مختلف کار کنید، به عنوان مثال شما می‌توانید برای چند هفته بر روی موضوع آشپزی تمرکز کنید. به این ترتیب، معمول‌ترین کلمات تکرار می شوند و شما نه تنها کلمه را یاد می‌گیرید بلکه نحوه استفاده از آن را نیز یاد می‌گیرید.

غرق شدن در زبان در این روش نیز مهم است و اطمینان حاصل ‌کنید که شما زبان را در متن یاد میگیرید. یک جمله کامل را با استفاده از کلمه جدید خود بنویسید. می توانید زبان موبایل خود را به زبان انگلیسی تغییر دهید. از آن ۵ بار در یک مکالمه استفاده کنید. هرچه طول بکشد، دقت کنید که هم تکرار و هم متن را به درستی به کار می برید.

 

 مرتبط بخوانید: ۱۵ روش واقعا کاربردی برای آموزش آسان زبان انگلیسی

 

۵.از برگه های یادداشت در همه جا استفاده کنید.

برگه های یادداشت‌ به عنوان یادآوری کننده بکار گرفته شوند، بنابراین ما باید از آن‌ها برای یادگیری لغت زبان استفاده کنیم! برگه های لغات را در مکان‌های استراتژیک قرار دهید و یا پیغام‌های کوچک خود را به زبان انگلیسی بنویسید. برگه های یادداشت را روی آینه، یخچال، اتاق خواب و … بچسبانید و هر بار که آن ها را می بینید، لغات را تکرار کنید. با این روش شما می توانید به راحتی لغات جدید را به خاطر بسپارید.

 

لغت زبان

لغت زبان

 

۶.مطالعه زبان‌شناسی برای حفظ لغت زبان

بسیاری از کلمات از بخش‌هایی از کلمات دیگر تشکیل شده‌اند. بنابراین این روش نیاز به کمی مطالعه دارد، اما باعث می‌شود که یادگیری لغت زبان شما بهتر از هر زمان دیگری باشد. با پیشوندها و پسوندها، ریشه‌های لغات زبان موردنظرتان آشنا شوید. آشنایی با این روش باعث می شود که شما بتوانید به آسانی مفهوم لغات را درک کنید و قادر باشید انواع کلماتی که با یک ریشه ساخته می شود را یاد بگیرید. همچنین می توانید نوع کلمات را از لحاظ اسم، صفت، قید و … به راحتی تشخیص دهید.

 

در صورتی که تمایل به مشاوره با کارشناسان زبان نگار برای آموزش لغت زبان را دارید، با ما تماس بگیرید: ۰۲۱۴۳۹۴۲ به گرمی پاسخگوی شما خواهیم بود.

بدون نظر

ارسال یک نظر