رازهای تسلط بر لیسنینگ تافل : نکات موفقیت در آزمون را بشناسید!!

رازهای تسلط بر لیسنینگ تافل : نکات موفقیت در آزمون را بشناسید!!

لیسنینگ تافل : تافل یکی از دشوارترین آزمون های بین المللی زبان است. برای اینکه بتوانید در این آزمون سربلند بیرون بیایید، باید حسابی درس بخوانید.

این آزمون شامل مهارت های مختلفی از جمله خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن است، که باید در هر کدام از مراحل برای کسب بهترین نمره قسمت های مختلفی را پشت سر بگذارید.

وقتی شما بتوانید توانایی خود را در درک کلمات بالا ببرید، می توانید مهارت Listening خود را بهبود دهید و اطمینان حاصل کنید که در این بخش تسلط کافی را دارید.

در آزمون واقعی شما فقط باید یک بار به متن سخنرانی گوش دهید و در همان حال نکته برداری کنید. هر چند که شاید این نکته برداری را نتوانید به شکل موثری انجام دهید، اما بعد از آن می‌توانید به سوالات پاسخ دهید.

در ادامه روش هایی را برای شما شرح می‌دهیم تا با استفاده از آن بتواند این بخش از مهارت زبانی خود تقویت و از طریق آن، خود را برای آزمون تافل آماده کنید. پس با ما همراه باشید.

 

لیسنینگ تافل

 

 

رازهای تسلط بر لیسنینگ تافل

ممکن است در نگاه اول آسان ترین قسمت آزمون تافل قسمت شنیداری آن باشد، زیرا با خود می گوید که نهایت چند مکالمه کوتاه یا قسمت هایی از یک فیلم را خواهم شنید و سپس خیلی راحت به سوالات پاسخ خواهم داد !!! اینطور نیست؟

اما این بخش می‌تواند خیلی چالش برانگیز تر از این حرف ها باشد. در این قسمت یک جورایی باید به متخصص لیسنینگ تبدیل شوید تا بتوانید نمره کامل را کسب کنید.

در ادامه نکاتی را بررسی کنیم تا بتوانید با این مهارت را به خوبی آشنا شوید.

۱. به طور منظم منابع انگلیسی را گوش کنید.

واضح است که هرچه زبان انگلیسی بیشتری بشنوید، مهارت Listening شما تقویت می‌شود.
توجه کنید که مطالب زیادی در سطح اینترنت هستند که از شما می‌خواهند که با گوش دادن به آهنگ های انگلیسی به رشد این مهارت زبانی خود کمک کنید.

اما واقعاً اینطور نیست، زیرا در زبان انگلیسی خواندن در مقایسه با صحبت کردن می تواند بسیار تفاوت داشته باشد.

اما در ادامه مواردی مثل خبرها، نمایش های رادیویی، مطالب خبری تلویزیونی، فیلم ها و پادکست ها همگی می‌توانند یک راه عالی برای بخش لیسنینگ تافل به نظر برسند.

 

سعی کنید به برخی از منابع انگلیسی زبان گوش کنید که صدای پس زمینه دارند، مانند صحبت کردن افراد در خارج از متن اصلی یا سر و صدای زیادی که می‌تواند باعث حواس پرتی شما شود.
شاید خنده دار باشد اما اگر این کار را به شکل مداوم انجام دهید، می توانید منجر به بالارفتن رفتن تمرکز خود در روز امتحان شوید.(هزینه دوره های تافل + ثبت نام آنلاین)

 

لیسنینگ تافل

 

 

۲. لهجه های مختلف زبان انگلیسی را بررسی کنید.

جالب است بدانید که حتی انگلیسی زبان بومی شاید با مشکل لهجه های مختلف مواجه باشند، پس اصلا از این بخش نترسید.
کاری که باید بکنید این است : گوش دادن به لهجه های گوناگون. این کار می تواند شما را برای رویارویی با دنیای واقعی آماده‌تر کند. این لهجه ها در آزمون تافل هم می آیند. صوت های آنها از لهجه های مختلف استرالیایی، انگلیسی و یا نیوزلند برداشته می‌شوند.
استفاده از کلیپ های خبری تلویزیونی و رادیویی برای تسلط بر قسمت لیسنینگ تافل توصیه می‌شود.

 

۳. فضای آزمون را برای خود ایجاد و به شکل مکرر آن را تمرین کنید.

 

شما ممکن است بعد از چند بار ایجاد این فضا خسته شوید و در ادامه اطلاعات مهم را از دست بدهید که این امر در آینده می‌تواند واقعاً به ضرر نمرات شما باشد.
اما برای اینکه بتوانید این مشکل را برطرف کنید، باید قدم‌های مثبتی بردارید.

از جمله آن این است که وقت بگذارید و این قسمت را بدون هیچ گونه وقفه و ایجاد حواس پرتی بارها و بارها انجام دهید.
قسمت لیسنینگ تافل شامل دو بخش مجزا می‌شود، یک بخش مکالمه و چهار بخش سخنرانی.

وقتی این کار را انجام می‌دهید خود را برای پاسخگویی به سوالات این قسمت، بیش از هر شخص دیگری آماده می‌کنید.

 

۴. یادداشت برداری را فراموش نکنید.

 

ببینید نکته‌ای که باید به آن دقت کنید این است حتی اگر فکر می کنید که در زبان انگلیسی خیلی ماهر هستید هم باید عادت یادداشت برداری را حفظ کنید.

موارد زیر به شما کمک می کنند تا در زمینه یادداشت برداری لیسنینگ تافل به یک حرفه ای بدل شوید.

۱. طولانی ترین قسمت هر بخش شنیداری حدود ۵ دقیقه خواهد بود، پس باید از قبل تمرکز خود را بر موضوعات بالا ببرید و عادت کنید که بتوانید در این زمان طولانی یادداشت‌برداری کنید.

۲.  زمانی که دارید به موضوعات با تمرکز بالا و بدون حواس پرتی گوش می کنید، نکته برداری کنید.
ابدا یادداشت برداری را به انتهای مطلب ارجاع ندهید.

۳.  هرگز نخواهید که هر چه که می‌شنوید را یادداشت کنید. خلاصه برداری را از ماه‌های قبل تمرین کنید تا با شیوه صحیح آن آشنا شوید. جزئیات را دور بریزید.

۴. یادداشت‌ها را کوتاه، مفهومی، واضح و بدون از دست دادن نکات اصلی انجام دهید.

 

لیسنینگ تافل

 

 

نکات مهم در گوش دادن به مکالمات لیسنینگ تافل

 تمرکز بر لحن صدا

 

زمانی که به یک سخنرانی گوش می‌دهید، باید به تن صدا و اینکه دقیقا منظور طرف مقابل چیست، توجه کنید!!

اصلاً خیال نکنید که در این قسمت یک سخنران از اول تا آخر لحنی یکنواخت و صاف خواهد داشت. بلکه دارای فراز و نشیب هایی که ساختار جملات را تکمیل می‌کند.

نکته اینجاست : باید به معنای کلمه به کار رفته توجه کنید، نه صرفا خود جمله.

برای مثال دو دانشجو در حال بحث با یکدیگر هستند.

اولی : کلاس درس را چطور می بینی؟
دومی : واقعا معرکه است، استاد هیچ وقت حضور ندارد!!

در اینجا دو نگرش وجود دارد. یا تاکید بر کلمه واقعاً خواهد بود که نشان دهنده ناراحتی دختر است، از اینکه استاد همیشه غایب است.
و یا تاکید بر قسمت معرکه است که خوشحالی درونی دختر و هیجان او را نشان می دهد. پس باید به لحن ادای جملات نیز توجه کنید.

 

 

تافل

 

یادداشت برداری اصولی در لیسنینگ تافل

 

یادداشت برداری یک مهارت حیاتی برای پیشرفت شما محسوب می شود، همانطور که در پاراگراف های قبل به طور مفصل راجع به آن بحث کردیم. اما این مورد هم مثل هر مهارت دیگر نیاز به تمرین دارد.

وقتی از ماه ها قبل از آزمون اقدام به تکرار و تمرین یادداشت‌برداری می کنید باید برای خود کد و الگوهای ایجاد کنید که هنگام امتحان برای بالا بردن سرعت خود از آنها استفاده کنید.

این کدها هستند که به شما کمک می‌کند زمانی که به مکالمه طولانی گوش می دهید، بدانید چگونه از پس پاسخ به سوالات مربوط به هر بخش بر بیایید.

زمانی که به یک مکالمه گوش می دهید، نیاز نیست تمام بخش‌های آن را بنویسید. یک سیستم از اختصارات، نمادها و حروف بزرگ برای جداسازی قسمت های مهم از هم ایجاد کنید.

برای مثال مکالمات مربوط به مقالات را باید حرف و متون مربوط به استاد را به علامت دیگر از هم جدا کنید.
آنچه که یادداشت‌برداری می‌کنید را در یک جدول سازماندهی کنید.

برای مثال زمانی که شخص گوینده از شما می خواهد به مکالمه بین دو نفر گوش دهید، شما می توانید اسم هر نفر را بالای ستون مربوط به خودش بنویسید.

این کار به شما کمک می‌کند که اولاً درک کنید در لیسنینگ تافل کدام شخص چه می‌گوید، در ثانی سرعت عمل خود را در پاسخ دادن بالا ببرید.

در یادداشت‌برداری مهم نیست از چه علامتی استفاده می کنید، مهم این است که خودتان درک کنید منظورتان از استفاده از یک نماد چیست.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه