آموزش ترکی استانبولی : چند ترفند و نکته ضروری

آموزش ترکی استانبولی : چند ترفند و نکته ضروری

آموزش ترکی استانبولی : بهترین روش و دلایل برای یادگیری ترکی استانبولی چیست؟! بازار بزرگ، امپراتوری عثمانی، امپراتوری روم شرقی، اسکی، سواحل شنی و … از جذابیت های کشور ترکیه است. هر چقدر فرهنگ و تاریخ برای شما جذاب باشد، ترکیه آن را برای شما فراهم می کند. اگر علاقه مند به کشور ترکیه هستید، آموزش ترکی استانبولی به شما کمک می کند تا با این کشور و فرهنگ آن بیشتر آشنا شوید.

زبان ترکی با خط رومی خود، کلید کاملی برای باز کردن دری به سمت خاورمیانه و حتی سرزمین‌های شرقی است. مزایای زبان ترکی بسیار زیاد است و در ادامه به چند دلیل برای یادگیری این زبان اشاره خواهیم کرد.

 

چرا ترکی استانبولی را یاد بگیریم؟ پنج دلیل خوب وجود دارد:

زبان ترکی یکی از مهم‌ترین زبان‌هایی است که شما باید یاد بگیرد، به این علت که :

۱. بسیاری از مردم به زبان ترکی استانبولی صحبت می‌کنند.

زبان ترکی با نظم حیرت‌انگیزی توسط ۸۰ میلیون نفر ساکن کشورهای مختلف با ملیت های مختلف از قبیل ترک، ارمنی و کرد صحبت می شود و تنها چند تا از گروه‌های قومی در این کشور وجود دارند. شما می‌توانید در مساحت ۸،۰۰۰ کیلومتری ترکیه سفر کنید و متوجه هیچ تغییری در لهجه مردم نشوید.

همچنین تعداد زیادی از مردم ترک در خارج از کشور حضور دارند. در بلغارستان گفته می‌شود که تقریبا ۱۰ % کل جمعیت ترک هستند. مقدونیه، آلمان، بریتانیا و بسیاری از کشورهای دیگر جمعیت‌ها قابل توجهی ترک زبان دارند که این موضوع اهمیت یادگیری ترکی استانبولی را افزایش می دهد.

 

آموزش ترکی استانبولی

آموزش ترکی استانبولی

 

۲. زبان ترکی دروازه ای به سوی بسیاری از زبان‌های دیگر است.

زبان ترکی با سایر زبان ها مرتبط است. زبان های کاملا متمایز دیگری هم هست که به شدت به هم مرتبط هستند و در بسیاری از موارد این زبان ها برای سخنگویان ترک قابل‌فهم هستند.

در استانبول می توانید با مردم ترکمنستان، جمهوری آذربایجان و آذری زبان های ایرانی، افغانستان و اویغور ملاقات داشته و با آن ها صحبت کنید. البته درجات مختلفی از قابلیت فهم این زبان ها وجود دارد، اما شما می توانید موضوع اصلی را به دست می‌آورید. اگر شمای یک سفر دور جهان به هر جایی از مقدونیه تا چین برنامه ریزی می کنید، زبان ترکی بهترین دوست شما خواهد بود.

 

۳. ترکیه هر چیزی که ممکن است به آن نیاز داشته باشید را دارد.

می توانید موارد زیر را به عنوان ویژگی هایی که ترکیه را به یک مکان عالی تبدیل می کند در نظر بگیرید:

تاریخ غنی ترکیه: در اینجا عناصری از دوران های تاریخی مختلف وجود دارند. از کتاب مقدس باغ عدن

(در نزدیکی شهر مدرن وان) تا توسعه امپراتوری عثمانی، تا نفوذ اسلام در خاور میانه نشان از تاریخ غنی این کشور دارد. حتی کمترین جستجو در این کشور می تواند یک سفر بی نظیر و غنی برای شما باشد.

طبیعت بی نظیر ترکیه: آیا سواحل گرم و آفتابی با امکانات تفریحی را دوست دارید؟ آیا پیاده‌روی در هوای معتدل و مرطوب را ترجیح می‌دهید؟ آیا از اسکی خوشتان می‌آید؟اگر همه این ها را دوست دارید، ترکیه یکی از آن کشورهایی است که به طور عجیبی همه این چیزها را در یک مکان فراهم کرده است.

 

مرتبط بخوانید: آموزشگاه ترکی استانبولی

 

۴.زبان ترکی یک زبان منحصر به فرد و بی نظیر است.

در حالی که زبان ترکی می‌تواند در میان زبان‌های بسیار چالش برانگیز باشد، اما ویژگی‌های بسیاری دارد که آن را جالب و منحصر به فرد می‌کند.

ترکی یک زبان ترکیبی است به این معنی که بخش های جدید به انتهای یک شکل پایه اضافه می‌شوند تا کلمات جدیدی خلق کنند. ترکی همچنین زبان آوایی است و یادگیری الفبا برای تلفظ صحیح کلمات کافی است. در زبان ترکی هیچ حرف تعریفی وجود ندارد و شما به سختی می‌توانید استثنایی را در زبان ترکی پیدا کنی؛ تقریبا همه کلمات از قوانین سخت پیروی می‌کنند

 

۵. مردم ترکیه واقعا مهمان نواز هستند.

مهمان‌نوازی بخش مهمی از فرهنگ مردم ترکیه است. به نظر می‌رسد که مردم افتخار می‌کنند که از راه خود خارج شوند تا به شما کمک کنند حتی اگر در مراحل اولیه یادگیری زبان هستید. شاید به این علت که زبان ترکی توسط توریست ها به طور کامل آموخته نمی شود، به نظر می‌رسد ترک‌ها هر کلمه‌ای را که شما به عنوان توریست یاد می‌گیرید در نظر می‌گیرند و حتی از بیان جملات ابتدایی توسط شما لذت میبرند. آن‌ها به شما شام خواهند داد و شما را به قوم و خویش های خود معرفی خواهند کرد!

 

آموزش ترکی استانبولی

آموزش ترکی استانبولی

 

چگونگی آموزش ترکی استانبولی: ویژگی‌های کلیدی زبان

ممکن است شما تعجب کنید که در زبان ترکی با اینکه در نزدیک کشورهایی که از حروف عربی استفاده می کنند وجود دارد ولی از الفبای لاتین استفاده می‌کنند. اگرچه چند حروف اضافه در زبان ترکی وجود دارد. بنابراین برای بسیاری از افراد، نیازی به یادگیری الفبای جدید برای آموزش ترکی استانبولی نیست.

با این حال، هنگامی که شما تاریخچه زبان را بررسی کنید، خواهید دید که که این تنها یکی از جنبه‌های جذاب زبان ترکی است. با وجود اصلاحات بسیاری که انجام شده است، این زبان به طور کامل در حدود سال ۱۹۲۸ جمع‌آوری و مرتب و کلمات خارجی از آن حذف شد و به طور کلی زبان را منظم کرد. از آن زمان به بعد، به خصوص از لحاظ گرامری چندین استثناء مختصر در زبان ترکی وجود دارد. گزارش‌ها حاکی از آن است که تنها ۱۳ فعل بی‌قاعده در کل این زبان وجود دارد.

 

مرتبط بخوانید: مکالمه ترکی استانبولی

 

با وجود این که چندین حرف زبان ترکی به طور متفاوت با زبان انگلیسی تلفظ می شود، اما یک زبان آوایی کامل است که خواندن آن آسان می باشد.

زبان ترکی به عنوان زبان ترکیبی شناخته می‌شود. این یعنی پسوندها به ریشه فعل افزوده می‌شوند تا معنای دستوری متفاوتی را ارایه دهند. این می‌تواند منجر به ایجاد برخی کلمات بسیار طولانی شود. برای مثال می توان به کلمه Teşkilatlandırıldıklarından اشاره کرد! معنای این کلمه “به خاطر سازماندهی شدن آن‌ها”  است. این کلمه را می توان به اجزای زیر تقسیم کرد:

Teskilat : سازمان

 Teskilatlan: معادل فعلی سازمان

Teşkilatlandır : علت ایجاد سازمان

Teşkilatlandırıl: علت ایجاد سازماندهی شده

Teşkilatlandırıldıkları: سازماندهی بودن آن ها

 Teşkilatlandırıldıklarından :  علت سازماندهی شدن آن ها

این یک مثال فوق‌العاده از کلمات طولانی است اما در حقیقت، این کلمات طولانی به طور مرتب در گفتگو مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. با این حال، موضوع اصلی این است زمانی که تعدادی از پسوندها را یاد گرفتید، می‌توانید هر فعل را به دقت به کار ببرید.

مثال دیگر: پسوند  umبرای اول شخص فرد

Yapmak  (انجام دادن) / Yapıyorum (انجام می دهم)

Yemek (خوردن) / Yiyorum (می خوردم)

Koşmak (دویدن) / Koşuyorum (میدوم)

با وجود این که به علت قواعد سازگاری مصوت ها، ممکن است تغییرات جزئی مربوط به تلفظ و شکل نوشتاری کلمات ایجاد شود اما فرم و الحاق در زبان ترکی به شدت سازگار است. شما مانند زبان های فرانسوی و اسپانیایی با فرم‌های فعلی روبرو نخواهید شد که به طور قابل‌توجهی با شکل ساده آن تفاوت دارد.

 

آموزش ترکی استانبولی

آموزش ترکی استانبولی

 

مواردی که شما باید برای آموزش ترکی استانبولی در نظر داشته باشید:

تمام چیزهایی که شما برای آموزش ترکی  باید در نظر داشته باشید سه مفهوم زیر هستند:

ساختار جملات:  فاعل – مفعول – فعل

ترکیب: اضافه کردن پسوندها به انتهای کلمات

هارمونی آوایی: حروف صدادار در پسوندها با حروف قبلی تنظیم می شوند تا روان و سلیس بودن کلمات بهتر باشد.

در زبان ترکی کلمات فرانسوی بسیاری وجود دارد. این‌ کلمات به طور روزمره به ویژه در غرب ترکیه به کار می‌روند. همچنین به دلایل مذهبی بسیاری از واژه‌های عربی مانند dunya (جهان) وkitap (کتاب) در استفاده روزمره وجود دارد.

 

مرتبط بخوانید: بهترین آموزشگاه زبان ترکی استانبولی در تهران

 

آموزش ترکی استانبولی : غوطه وری در زبان از راه های آموزش ترکی استانبولی

برای آموزش ترکی استانبولی، بسیاری از متخصصان زبان پیشنهاد می‌کنند که غوطه وری سریع‌ترین راه برای روان صحبت کردن به زبان ترکی است. به ترکیه نقل‌مکان کنید، با خانواده میزبان زندگی کنید و هر تعاملی را به زبان ترکی انجام دهید. ایده اصلی این است که استفاده از زبان ترکی به یک واقعیت و ضرورت تبدیل کند. شما باید یاد بگیرید که چطور به زبان ترکی حرف بزنید، چون چاره دیگری ندارید!

با وجود این که این روش برای آموزش ترکی استانبولی ساده است اما بسیاری از مردم تلاش کرده‌اند و شکست‌خورده اند. روش غوطه وری در زبان به این دلیل کار می‌کند که هر روز زبان ترکی را بشنوید، آن را تمرین کنید و در زندگی روزمره خود به زبان ترکی صحبت کنید.

وقتی که مردم در مورد غوطه‌وری حرف می‌زنند، منظور آن ها یادگیری از طریق انجام دادن و به دور از یک رویکرد دانشگاهی و آکادمیک است. اگر می دانید روش غوطه‌وری چگونه کار می‌کند، می‌توانی آموزش ترکی استانبولی را هر جا که هستید شروع کنید.

 

آموزش ترکی استانبولی

آموزش ترکی استانبولی

 

ساختار مغز خود را برای آموزش ترکی استانبولی بشناسید.

مغز ما در تمرکز بر جزئیات بسیار خوب است، اما این تنها در صورتی ممکن است که مغز ما برخی مسائل را نادیده بگیرد. به این دلیل است که شما می‌توانید یک مکالمه در یک کافه شلوغ داشته باشید؛ مغز شما می‌تواند صدای مخاطبتان را از سرو صدا جدا کند. زمانی که زبان جدید را یاد می‌گیرید، مغز شما صداهای جدید ناآشنا را مانند صدای پس‌زمینه در یک کافه شلوغ در نظر می گیرد و به شما می‌گوید، ” این چیز مهمی نیست، نادیده بگیرید!”

راه حل برای این رفع این مشکل آسان است، هرچه به زبان ترکی بیشتر گوش بدهید، مغز شما بیشتر آن را میپذیرد. مهم نیست که شما می توانید مفهوم کلمات را درک ‌کنید یا خیر. به موسیقی ترکی در ماشین گوش بدهید، به فیلم‌های ترکی در خانه نگاه کنید. وقتی ترکی در ملا عام صحبت می‌شود دقت کنید و از پیوستن به آن‌ها نترسید. شما حتی می توانید از تلویزیون ترکیه به صورت آنلاین استفاده کنید. خود را به صورت روزانه در معرض زبان ترکی قرار دهید تا مغز شما درگیر این زبان باقی بماند.

 

مرتبط بخوانید: بهترین کلاس ترکی : ترکی استانبولی را روان صحبت کنید!

 

تلفظ کلمات را تمرین کنید.

مهم‌ترین چیزی که غوطه‌وری فراهم می‌کند یک جریان ثابت از زبان مورد نظر شما است. در همه زمان ها آن را خواهید شنید، در هر جایی آن را خواهید خواند و مهم تر از همه مردمانی را خواهید دید که به آن زبان صحبت می کنند. هیچ دو زبانی دقیقا یک‌سان نیستند که به معنای آن است که گویندگان زبان‌های مختلف نقاط قوت و ضعف متفاوتی در عضلات چهره خود دارند.

یک سخنران ترک می‌تواند کلماتی مانند ogrenmek را تلفظ کند چون ماهیچه‌های خاصی در دهان او تمرین خوبی داشته‌اند، در حالی که یک سخنگوی انگلیسی که آموزش ندیده است و سعی می‌کند بگوید ben gideceğim مثل یک بچه نحیف است که سعی می‌کند آن را تلفظ کند چرا که ماهیچه‌های لازم هنوز توسعه نیافته است. به همین دلیل است که نگاه کردن به صحبت کردن گویشوران بومی اینقدر مفید است. حرکت دهان آن ها نشان می‌دهد که شما برای تلفظ همان کلمات چه کار باید بکنید. همانطور که قبلا گفته شد برای آموزش ترکی استانبولی نه تنها باید مغز شما با صداهای عجیب و تازه آشنا شود بلکه باید لب‌ها، زبان و گلو نیز تمرین لازم را داشته باشد.

 

بهترین منابع برای آموزش ترکی استانبولی

در اینجا برخی از منابع رایج یادگیری زبان وجود دارد که می‌تواند برای آموزش ترکی استانبولی مورد استفاده قرار گیرد:

Duolingo  و  Memrise : هر دوی اینها بازی های مفید و هوشمندانه ای طراحی کرده اند که لغات و دستور زبان را بدون زحمت به شما یاد می‌دهد. هر دو این نرم افزارها این گزینه را دارند سرعت تدریس را مطابق با روند آموزشی خود تنظیم کنید.

Turkeytravelplanner.com یک دایره‌المعارف واقعی از اطلاعات درباره سفر به ترکیه است. همچنین پیوندها و منابع زبانی قابل‌توجهی دارد.

آموزش ترکی استانبولی در موسسه زبان نگار: موسسه زبان نگار با بهره مندی از اساتید ترک و ایرانی دوره های بی نظیری را برای یادگیری ترکی استانبولی برگزار می کند. دوره های زبان ترکی استانبولی در سطوح مبتدی تا فشرده و به صورت عادی، فشرده و آخر هفته ارائه می شوند.

 

مشاهده همه دوره های زبان ترکی 

 

در صورتی که تمایل به مشاوره با کارشناسان زبان نگار برای آموزش ترکی استانبولی را دارید، با ما تماس بگیرید: ۰۲۱۴۳۹۴۲ به گرمی پاسخگوی شما خواهیم بود.

 

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه