آزمون تافل چیست؟ما در این مقاله در مورد انواع تافل و ماهیت این آزمون صحبت خواهیم کرد!!

انواع تافل و موارد مهمی که باید بدانید!

انواع تافل و موارد مهمی که باید بدانید!

آزمون تافل مخفف کلمه انگلیسی  Test of English as a Foreign Language  بوده که از آزمون های ببن المللی زبان انگلیسی بوده است یک آزمون استاندارد شده برای شناسایی توانایی زبان انگلیسی افراد غیر انگلیسی زبانی است در سراسر دنیا افرادی زیادی در آن شرکت می کند که تا امروزه حدود ۲۰ میلیون نفر در این آزمون شرکت کرده اند که تقربیا در تمام کشورهای دنیا به رسمیت شناخته شده است که نمره قبولی در آن دانشگاه ها و موسسه های آموزشی مختلف که تعداد آن ها به بیش از ۹۰۰۰ می باشد مدرک تافل معتبر می دانند که امروزه نیز این آزمون توسط مؤسسه ای‌تی‌اس (ETS ) که در بیشتر از ۴۵۰۰ مرکز و بیشتراز ۱۶۵ کشور دنیا و بالغ بر ۵۰ بار در سال برگزار می شود. در این مقاله از زبان نگار به انواع تافل و نکات پیرامون آنها می پردازیم.

 

انواع تافل

انواع تافل

 

تاریخچه آزمون تافل :

 

در سال ۱۹۶۲ میلادی یک شورای ملی که تشکیل شده از سازمان های دولتی وخصوصی که دارای ۳۰ نماینده بود ایجاد شد تا بتواند مشکلی افرادی خواهان تحصیل دردانشگاه های امریکا هستند اما زبان اول آن ها انکلیسی نیست حل کنند˛ در نهایت به این نتیجه رسیدن که آزمون های تافل را برگزار کنند.

 

این آزمون ابتدا در مرکز زبان شناسی کاربردی تحت نظارت پروفسور چارلزفرگسون  (Charles Ferguson )استاد زبان شناسی کاربردی دانشگاه استنفورد بود توسعه پیدا کرد و سرانجام  اولین بار آموزن تافل در سال ۱۹۶۴ توسط انجمن زبان های مدرن برگزار شد و در سال ۱۹۶۵ در مرکز college board و ETS مسئولیت ادامه روند برگزاری آموزن تافل را برعهده گرفت.

 

آزمون تافل در دنیا به سه روش برگزار می شود که عبارتند از: تافل اینترنتی IBT، تافل کتبی PBT و تافل کامپیوتری CBT که علاوه بر تفاوت در نوع برگزاری این آزمون ها ارزیابی مهارت ها و همچنین نوع نمره بندی آنها باهم متفاوت است.

 

تافل کتبی PBT :

 

آزمون تافل کتبی که از ۴ بخش تشکیل است که امتیاز این آموزن از ۳۱۰ تا ۶۷۷ است که نمرات آن در بخش های مهارت خواندن و درک مطلب – Reading مهارت مکالمه – Speaking مهارت نوشتاری – Writing مهارت شنیداری – Listening می باشد که البته در بخش مهارت نوشتن نمره جداگانه محسوب می شود˛ البته بیش دانشگاه های دنیا نمره ۵۵۰ را حد پایین می دانند.این نحوه آموزن بیشتر در کشور های مانند سوریه˛ لیبی˛ افغانستان، عراق، آنگولا، قزاقستان، و…. که زیر ساخت های لازم برای برگزاری آزمون تافل اینترنتی IBT را ندارند برگزار می شود.

 

آزمون تافل کامپیوتریCBT:

 

آزمون تافل کامپیوتری همانند آزمون تافل کتبی می باشد با این تفاوت که پشت کامپیوتر برگزار می شود. دامنه نمره دهی تافل کامپیوتری از ۰ تا ۳۰۰ است˛این نوع از آزمون تافل در ایران برگزار نمی شود.

 

آزمون تافل اینترنتی  IBT :

 

این آزمون هم از چهار بخش تشکیل شده است که مجموع امتیاز در آزمون اینترنتی تافل ۱۲۰ است نمره بالای ۱۰۰ در این امتحان واقعا نمره خوبی خواهد بود. نمرات آن در بخش های مهارت خواندن و درک مطلب – Reading مهارت مکالمه – Speaking مهارت نوشتاری – Writing مهارت شنیداری – Listening می باشد. در حال حاضر تنها فرمت تافل  IBTدر ایران رایج است .

 

تفاوت آزمون تافل IBT با دو آزمون PBT  و CB

 

تفاوت عمده IBI با دو آزمون PBT کتبی  و CB کامپیوتری در بخش مربوط به صبحت کردن( Speaking) می باشد و حذف بخش ساختار (Structure) آن است.هدف  سازمان برگزار کننده انواع آزمون های تافل ابراین است که به مرور آزمونIBT را جایگزین آزمون PBT کند. کسانی که به دنبال دریافت Teacher Assistantship هستند توصیه می کنیم آزمون تافل، به نوع اینترنتی در این آزمون شرکت کنند.

 

اعتبار آزمون های تافل و نحوه شرکت در آن :

 

 اعتبار آزمون های تافل به صورت رسمی دوساله می باشد به عبارت دیگر به مدت دو سال پس از صدور نمره می ‌توان آن را به مرکز مورد نظر ارائه داده و از مزایای آن بهره‌مند شد اما پس از گذشت دوسال باید مجددا در آزمون تافل شرکت کرده و نمره قبولی جدیدی را دریافت کرد.اما نکته قابل توجه این است برای شرکت در آزمون مجدا تافل پس از ۱۲ روز و پرداخت هزینه آن خواهد بود.

 

انواع تافل

انواع تافل

 

برای ثبت نام در انواع آزمون تافل شما باید به وبسایت ETS مراجعه کرده و به بخش TOEFL رفته و اطلاعات خود را برای ثبت نام وارد نمایید و مراحل پرداخت هزینه تافل را انجام دهید و سپس پس از ثبت اطلاعات و تایید در مرحله‌ی بعد شما می‌توانید زمان و مکان امتحان خود را از بین گزینه‌هایی که در پیش روی شما قراردارد انتخاب نموده و با توجه به همین زمان و مکان انتخابی و بعد از پرداخت آزمون تافل، در تاریخ معین برای شرکت در آزمون اقدام نمایید.

 

در حال حاضر و طبق آخرین اخبار، انواع آزمون تافل ، توسط موسسه ETS از تاریخ ۱ دسامبر ۲۰۱۶ در ایران در شهرهای تهران، زنجان، تبریز، ارومیه، آمل و چند شهر دیگر برگزار می‌شود که شما پس از انتخاب شهر و زمان مورد نظر پرداخت تافل را می ‌بایست از طریق کارت‌های بین‌المللی مانند  PayPal , MasterCard و یا سایر کارت‌های ارزی پرداخت کرده  پس از پرداخت آزمون تافل، کدی به شما ارسال خواهد شد که می‌بایست آن را روز امتحان برای ورود به جلسه همراه خود داشته باشید که هزینه شرکت در آزمون تافل برای  در ایران برای ایرانیان و ۲۲۵ تا ۲۴۵ دلار آمریکایی است.

 

ساختار آزمون TOEFL IBT  :

 

این آزمون از چهار بخش اصلی تشکیل شده است به این صورت که بعداز اتمام دو بخش اول یک استراحت ۱۰ دقیقه به شما خواهد داد.

 

بخش اول TOEFL Reading :

 

این بخش بین ۶۰ تا ۸۰ دقیقه طول میکشد که در آن سه یا چهار متن و ۳۶ تا ۵۴ سوال خواهید بود در بخش Reading ده نوع مختلف سوال وجود دارد که شما قصد شرکت کردن در این آزمون را دارید باید مطمن شوید قبل از شرکت در آزمون باید ده نوع روش مخلتف پاسخ گویی آن آشنایی کامل را دارید.

 

همچنین بخوانید : آموزش مبتدی تا پیشرفته تافل در زبان نگار

 

بخش دوم: TOEFL Listening  

 

این بخش بین ۶۰ تا ۹۰ دقیقه طول می کشد و در آن ۶ یا ۹ لیسنینگ به همراه ۳۴ تا ۵۱ سوال خواهید بود که  لهجه غالب در بخش لیسنینگ آزمون TOEFL لهجه آمریکایی است، اما شما باید حتما خودتان را برای شنیدن کمی از لهجه های دیگر هم آمادگی داشته باشید.

 

 بخش سوم: TOEFL Speaking

 

حالا نوبت به بخش اسپیکینگ می رسد. در این بخش که فقط ۲۰ دقیقه طول می کشد، شرکت کننده در آزمون تافل باید به شش سوال پاسخ بدهید. دو سوال اول Speaking فقط مهارت حرف زدن را می سنجند، اما چهار سوال بعدی مهارت Speaking را در قالب سوال های ترکیبی با ریدینگ و لیسنینگ ارزیابی می کنند. به همین خاطر به دو سوال اول سوال های Independent (مستقل) و به چهار سوال بعدی سوال های Integrated (تلفیقی) نیز گفته می شود.

 

بخش چهارم   : TOEFL Writing

 

بخش رایتینگ انواع آزمون تافل هم ۵۰ دقیقه طول می کشد که شرکت کننده در آزمون تافل باید به دو سوال مختلف پاسخ بدهد که برعکس بخش سوم ˛ در بخش چهارم اولین سوال، ترکیبی از ریدینگ و لیسنینگ و رایتینگ است و به آن سوال Integrated (تلفیقی) گفته می شود. برای سوال Integrated شرکت کننده در آزمون تافل ابتدا ۳ دقیقه فرصت دارد که یک متنی چهار پاراگرافی را بخوانید و سپس باید به سخنرانی یک استاد در مورد همان متن گوش کند و سپس سوال از شرکت کننده  آزمون می خواهد علاوه بر اشاره به نکات اصلی متن خوانده شده، در ۲۰ دقیقه در رایتینگ خودتان باید توضیح دهید که نظر استاد در مورد متن چه بوده و استاد چطور ادعا و دلایل متن را تحلیل کرده است.

 

 

انواع تافل

انواع تافل

 

سوال دوم این بخش سوالی است که به آن Independent (مستقل) گفته می شود در این سوال به شرکت کننده در آزمون تافل  موضوعی داده می شود که شرکت کننده در آزمون باید در مورد آن یک essay (انشاء) بنویسد˛ برای پاسخ گویی به این سوال نیز ۲۰ دقیقه فرصت دارد و یک پاسخ خوب معمولاً بیشتر از ۳۰۰ کلمه است. یکی از اختلاف های عمده و بزرگ رایتینگ تافل با رایتینگ آیلتس این است که در رایتینگ تافل شما رایتینگ خودتان را تایپ می کنید، اما در آیلتس رایتینگ ها بصورت دستی نوشته می شوند. پس، اگر می خواهید در رایتینگ آزمون تافل نمره ای عالی بگیرید، حتما روی مهارت تایپ خودتان کار کنید.

 

  منابع آزمون انواع تافل :

 

برای موفقیت در آزمون تافل می‌توانید از کتاب‌ها و فایل‌های متعددی که از طریق اینترنت دانلود کرد که برای مثال از جمله بهترین کتاب‌هایی که می‌توان به‌عنوان منبع کتاب Barron TOEF IBT  و کتابCambridge Preparation for the TOEFL Test  است و همچنین نمونه سؤالات معتبری که در وب سایت ETS وجود دارد، استفاده کرد.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه