تحصیل در ایتالیا

چه بسیارند افرادی که با هدف مهاجرت و تحصیل در ایتالیا زمان بسیاری را صرف یادگیری زبان ایتالیایی می کنند ولی زمانی که در کلاس دانشگاه حضور می یابند، نمی توانند دانسته هاشان را به کارگیرند و مجبور به ترک تحصیل می شوند.

 

ما در زبان نگــــار با اطلاع کامل از خواسته های زبان آموزانمان در طی سالیان متمادی آموزش زبان ایتالیایی سعی بر آن داشته ایم تا با ارائه ی یک آموزش کامل و موثر، همه ی نیازهای زبان آموزانمان را برآورده سازیم. برای یادگیری زبان ایتالیایی ما همواره در کنار شما و پشتیبانتان خواهیم بود.

 

 

مختصری از تاریخچه کشور ایتالیا:

ایتالیا کشوری در جنوب اروپا و پایتخت آن شهر رم است.کشور ایتالیا از شبه‌جزیره ایتالیا و دو جزیره سیسیل و ساردنی در دریای مدیترانه تشکیل شده‌است.اکنون ایتالیا کشوری توسعه ‌یافته است و جزو گروه هشت
به‌شمار می‌آید.

واحد پول ایتالیا یورو و زبان رسمی آن ایتالیایی است. جمعیت ایتالیا ۶۰ میلیون و ششصد هزار نفر است و ۹۱.۶ درصد مردم ایتالیا مسیحی هستند.

ایتالیا پنجمین کشور پرجمعیت اروپا و بیست و سومین کشور پرجمعیت دنیا است. ایتالیا آب‌وهوای معتدل فصلی دارد و آب‌وهوای مناطق ساحلی آن با شرایط هوایی کوهستان‌های داخلی تفاوت زیادی دارد.

دو کشور مستقل بسیار کوچک به نام‌های واتیکان و سان مارینو در درون خاک ایتالیا قرار دارند و یک تکه از خاک ایتالیا نیز بیرون از خاک اصلی این کشور و در سوئیس قرار دارد که “کامپیونه دیتالیا” نام دارد.

شهر رم، پایتخت ایتالیا، به عنوان پایتخت امپراتوری روم و اقامتگاه پاپ، برای سده‌های پیاپی از مراکز سیاسی و مذهبی تمدن غرب بود.

پس از فروپاشی امپراتوری روم، منطقه ایتالیا به مناطق و شهرهای خودمختار زیادی تقسیم شده‌بود (مانند جمهوری ونیز و دولت کلیسا) ولی واحدهای مختلف سیاسی در منطقه ایتالیا در سال ۱۸۶۱ متحد شده و کشور کنونی ایتالیا را به‌وجود آوردند.

 

نگرش دولت و قانون اساسی ایتالیا برای تحصیل در این کشور:

حق تحصیل برای همه افراد جامعه، یکی از اصول مهم است که توسط قانون اساسی جمهوری ایتالیا بیان شده است. اصل ۳۰ قانون اساسی ایتالیا تاکید می کند که تربیت کردن، آموزش دادن و تحصیل بچه ها وظیفه دولت و حق والدین بچه ها در ایتالیا است.

اصل ۳۳ قانون اساسی ایتالیا همچنین بیان می کند که حکومت جمهوری ایتالیا، قوانین کلی برای تحصیل در ایتالیا را وضع و مدارس دولتی را در همه سطوح آموزشی پایه گذاری می کند. بنابراین، حقی که بر گردن شهروندان است با وظیفه ای که برعهده دولت ایتالیا است همانا فراهم کردن خدمات تحصیلی مناسب بدون هیچگونه تفاوت و تبعیض برای رسیدن به بالاترین سطح تحصیلی در ایتالیا است.

علاوه بر این، قانون اساسی بازگو می کند که تحصیل در ایتالیا می تواند مستقیماً توسط دولت و دیگر سازمان ها و نهادها که شامل مؤسسات خصوصی و غیرانتفاعی است، فراهم شود. به این ترتیب حق والدین بچه هاست که برای فرزندانشان یک مدرسه دولتی یا غیردولتی انتخاب کنند.

طبق قانون اساسی ایتالیا، تحصیل در مدارس دولتی، برای تمامی شهروندان برای حداقل نه سال از شش تا ۱۵ سالگی اجباری و رایگان است.طبق آمار رسمی جمهوری ایتالیا تا سال ۲۰۰۰، تقریباً تمامی بچه های سه سال به بالا آموزش پیش دبستانی را پشت سر گذاردند.

در مورد افراد بالغ بی سواد یا کم سواد ایتالیا یک برنامه ملی با عنوان «Centri Territorial Perman» از سال ۱۹۹۸ با هدف فراهم کردن فرصتی برای این دسته از افراد جامعه برای رسیدن به آموزش بنیادی و اساسی و نیز بالا بردن میزان معلومات، توانایی ها و مهارت هایشان آغاز شد.

آموزش اساسی در ایتالیا باید برای تمامی افراد جوان این کشور، دانش، مهارت، تبحر و کاردانی لازم را برای گسترش و توسعه توانایی های بچه ها در تمامی زمینه های اخلاقی، اجتماعی، عقلانی و عملی و خلاقیت فراهم کند تا اینکه فعالانه در زندگی فرهنگی و اجتماعی شرکت کرده و بطور مثبت پاسخگوی نیاز بازار کار ایتالیا باشند.

 

ارزیابی مقررات آموزشی و تحصیلی در ایتالیا:

ساختار آموزشی و تحصیلی در ایتالیا شامل کودکستان، آموزش ابتدایی، آموزش متوسطه، دوره های آموزشی شغلی، شاگردی، آموزش استخدامی، قراردادی و پیمانی، تربیت معلم ابتدایی و تربیت معلم کودکستان، مدرسه حرفه ای، مدرسه فنی، مدرسه هنر، دبیرستان هنر، دبیرستان کلاسیک یا عملی، آکادمی هنرهای زیبا و دانشگاه و مؤسسات دانشگاهی است.

تحصیل و آموزش پایه دولتی در ایتالیا تا سن ۱۵ سالگی است که تا هیجده سالگی نیز ادامه می یابد.

اسکولامه یا همان تحصیلات متوسطه فراگیر نیز به اخذ گواهینامه دوره برای حضور در مدارس تکمیلی متوسطه می انجامد.

در مدارس تکمیلی متوسطه در ایتالیا، دانش آموزان می توانند به واحدهای بالاتر علمی، تکنیکی، هنری یا حرفه ای وارد شوند و به شرط دریافت گواهینامه می توانند به همه دانشگاه های ایتالیا بروند و سپس استخدام شوند.

سه سال دوره آموزش حرفه ای منجر به کسب گواهینامه صلاحیت و استخدام می شود و پنج سال دوره آموزشی منجر به دریافت گواهینامه حرفه ای می شود که برابر با گواهینامه مدرسه فنی است.

 

سیستم تحصیل در ایتالیا شامل موارد زیر است:

کودکستان (غیراجباری) برای کودکان بین سه تا شش ساله.

ابتدایی برای بچه ها بین شش تا یازده ساله.

مدارس مقدماتی متوسطبه برای بچه های بین یازده تا چهارده ساله.

مدارس تکمیلی متوسطه که شامل انواع متفاوت تحصیلات است و درحالت کلی شامل دانش آموزان پانزده تا نوزده ساله است.

اجازه ورود به تحصیلات دانشگاهی و غیردانشگاهی تکمیلی به دانش آموزانی که امتحانات دولتی را بگذرانند داده می شود.تحصیل در دوره های آموزشی حرفه ای به صورت اختیارات کلی هستند و افرادی که سنشان بین شانزده تا بیست و پنج سال و گاهی اوقات بالاتر است،می توانند حضور داشته باشند.

برای به دست آوردن اجازه ورود به دبیرستان، نیاز به گواهینامه پایان دوره مقدماتی متوسطه است هدف از قانون گذاری های خاص و نوآوری های آزمایشی ارشاد دانش آموزانی است که باید درباره شغل آینده شان یا ادامه تحصیلات در دبیرستان تصمیم بگیرند.

 

تحصیل و آموزش پیش دبستانی در ایتالیا:

از مراکز پیش دبستانی در ایتالیا با عنوان اسکولادل اینفاتریا یاد می شود. کودکستان که اولین شکل آموزش و تحصیل بچه ها در ایتالیا است، اجباری نیست، اما در جایگاه نخستین سطح تحصیلات قرار می گیرد.

تعداد دانش آموزان شرکت کننده در این مدارس در حال افزایش است. اکنون در مجموع ۹۶ درصد از کودکان رده های سنی سه تا پنج سال در این کودکستان ها شرکت می کنند. در طول این دوره معلمان، باید مهارت های کودکان را در مورد خلاقیت، طرز برخوردهای اجتماعی، استقلال و روش یادگیری بهبود بخشند.

تمامی کودکان رده سنی سه سال در شروع سال تحصیلی (اول سپتامبر) با آنهایی که سومین روز تولدشان قبل از ۳۱ دسامبر است، می توانند در یک کودکستان پذیرفته شوند.برنامه آموزش کودکستان ها براساس ارتباط نزدیک میان اهداف آموزشی (همانندی، استقلال و رقابت) و ابعاد توسعه و پیشرفت و سیستم های فرهنگی نمادین پایه ریزی شده است.

 

برنامه های آموزشی تحصیل در مراکز پیش دبستانی در ایتالیا:

از جمله مهمترین برنامه های آموزشی که در مراکز پیش دبستانی ارائه می شود، می توان از موارد زیر نام برد:

شناخت اعضای بدن و اعضای حرکتی.

تقویت گفتار و ادای صحیح کلمات.

شناخت اشیاء، زمان و طبیعت.

شناخت پیام ها، اشکال و وسایل.

برقراری ارتباط با دیگران.

آموزش پیش دبستانی در معنای دقیق تر آماده کردن تحصیلی بچه های سه تا پنج سال است که به وسیله طرح به اصطلاح Materno Or Scuole per Ilnfanzia فراهم شده است.

توجه و خدمات آموزشی ویژه ای برای بچه های زیر سه سال در ایتالیا وجود دارد که به وسیله برنامهAsili Nido فراهم شده است. برنامهThe Scuole Mateme بخشی از سیستم آموزشی و تحصیلی است که با مسئولیت وزارت آموزش و پرورش است. در حالیکه Asili Nido متعلق به سیستم آموزشی نیست و تحت مسئولیت وزارت کار است.

برنامه Asili Nido عمدتاً توسط شهرداری ها حمایت مالی شده و در میزان بسیار پایینی شرکت های خصوصی و غیرانتفاعی آن را حمایت می کنند که البته فقط نسبت خیلی کمی از جمعیت را زیر پوشش خود قرار می دهند یعنی در حدود ۸ درصد در سطح ملی و به ویژه در ایتالیای مرکزی و شمالی، به اضافه موارد اندکی در ایتالیای جنوبی و جزایر آن اما در طی دهه های اخیر پیشرفت چشمگیری در آمادگی تحصیلی افراد در ایتالیا دیده می شود.

حضور در مدارس پیش دبستانی اجباری نبوده اما تقریباً حالت فراگیر گرفته و بیش از ۹۵ درصد کودکان ایتالیا در نوعی از محیط های آموزشی پیش دبستانی حضور یافته اند.

کودکان معلول هم به طور کامل در مدارس عمومی، با دیگر بچه ها تلفیق داده شده اند.

مدارس پیش دبستانی دولتی معیارها و الگوهایی را دنبال می کنند که توسط حکم وزارتی صادر شده است که این الگوهای آموزشی چیزی شبیه به برنامه آموزشی و تحصیلی دروس برای معلمان این طرح ها در حقیقت، اهداف مقطع پیش دبستانی را طراحی می کنند که این اهداف عبارتند از تقویت قابلیت های کودک با توجه به ویژگی های بدنی، عقلانی و سایکودینامیک، کمک به فرد در حصول اعتماد به نفس، توسعه توانایی های کودک به ویژه توانایی های عقلانی، زبانی، حرکتی، ادراکی و احساسی اوست.

 

 

آموزش و تحصیل مقطع ابتدایی در ایتالیا:

تحصیلات اجباری در ایتالیا، با تحصیل در مقطع ابتدایی آغاز می شود که قبلاً پنج سال به طول می انجامید و برای کودکان بین شش تا ۱۱ سال درنظر گرفته می شد. تحصیلات دوره ابتدایی در سراسر کشور ایتالیا کاملاً گسترده شده است. تشکیل و فعالیت مدارس ابتدایی به واسطه سیاست آینده نگری کلی که در سرتاسر ایتالیا اعمال می شود، تنظیم شده است.

برنامه های آموزش ابتدایی طی آموزش های ۲۷ تا ۳۰ ساعته در هفته یا آموزش تمام وقت ۴۰ ساعت در هفته، ارائه می شود. مدارس دوره ابتدایی همچنین می توانند تحت مالکیت دولت بوده. یا خصوصی باشند.

مسأله ترک تحصیل در ایتالیا یکی از مسائل مهم سیاستگذاران است. حتی اگر این تعداد نسبت خیلی کمی را شامل شود. که این امر هنوز هم یکی از موانع دستیابی به اولویت های سیاست آموزش همگانی است.

این وضعیت در سراسر کشور ایتالیا گسترش یافته اما از دیدگاه کمی این مشکل در مناطق جنوبی و جزایر جدی تر است و کودکان را بدون توجه به جنسیتشان تحت تأثیر قرار می دهد. واضح است که ابتکارات زیادی با هدف مبارزه با افت تحصیلی در ایتالیا در این زمینه انجام شده که تا حدودی موفقیت آمیز نیز بوده است.

طی دهه ۹۵ نوآوری های متعددی در زمینه جلوگیری از ترک تحصیل و افت تحصیلی کودکان در ایتالیا انجام شده است. در میان چنین مقیاس هایی دو مورد به نظر می رسد که مؤثر بوده، اولی کنترل افراد ترک تحصیل کننده بوسیله وزارت آموزش و پرورش که از طریق ارزیابی های مداوم در سطح استانی با هدف پیگیری افراد ترک تحصیل کننده و معرفی مجدد آنها به سیستم آموزشی صورت گرفته و دومی یک سری طرح هایی است که توسط وزارت آموزش و پرورش ارائه شده است در این چارچوب به دانش آموزان تجدیدی یک ساله یا دوساله توجه ویژه ای شده است چون که این وضع به عنوان یکی از عوامل ترک تحصیل در ایتالیا به حساب می آید.

این وضع در حال بهبود است و هم اکنون تعداد افراد تجدیدی ۳ درصد از کل کودکان ثبت نام شده در ایتالیا را تشکیل می دهد.

کودکان معلول در کلاس های معمولی در کنار کودکان دیگر حضور یافته و از طرف معلم مساعدت می شوند و معلمان با کودکان در زمینه طراحی، اجراء و طرح های آموزشی و تحصیلی ویژه همکاری می کنند. همینطور مهاجران هم در کلاس های عادی حضور یابند و در بسیاری موارد مدارس دوره های ویژه ای را برای مهاجران و متقاضیان تحصیل در ایتالیا به زبان مادریشان برگزار می کند. برنامه آموزشی و تحصیلی مدارس ابتدایی در این دهه توسعه یافته و مهمترین ابتکارات در این زمینه معرفی زبان خارجه به عنوان یک موضوع درسی جدید و استفاده از اطلاعات و تکنولوژی های ارتباطی است.

زبانهای تدریس شده به عنوان زبان دوم شامل زبان های انگلیسی، فرانسه، اسپانیولی و آلمانی است.

 

شرایط ورود به سیستم آموزشی و تحصیل در ایتالیا:

تمامی کودکان رده سنی شش سال از حق حضور در مراکز آموزش ابتدایی برخوردار هستند.

محدودیت های مربوط به انتخاب مدرسه می تواند به دلیل امکانات مربوط به مکان مدرسه و تعداد واحدهای کارکنان آن باشد. کلاس ها معمولاً از حداکثر بیست و پنج و حداقل ۱۰دانش آموز متشکل می شود. طبق قانون در ایتالیا مدارس ابتدایی نمی توانند کمتر از شش و بیشتر از۲۵ دانش آموز داشته باشند.

 

برنامه های آموزشی و تحصیلی در ایتالیا:

از جمله مهمترین برنامه های آموزش ابتدایی می توان از موارد زیر نام برد:

زبان ایتالیایی، زبان خارجی، ریاضیات، علوم، تاریخ، جغرافیا و علوم اجتماعی، آموزش هنر، آواز و موسیقی، تربیت بدنی و علوم مذهبی که تنها موضوع انتخابی است که گزینش یا عدم گزینش آن به اختیار خود دانش آموز و والدین وی است.

 

ارزیابی تحصیلی در ایتالیا:

امتحانات نهائی

در پایان کلاس پنجم، دانش آموزان ملزم به شرکت در آزمون پایان سال تحصیلی با عنوان (اسامی دی لیسترا المنتار) می شوند که در صورت موفقیت در آن به مقطع مقدماتی متوسطه راه می یابند. گفتنی است که آزمون پایان سال تحصیلی بر دو امتحان کتبی و یک امتحان شفاهی مشتمل می شود.

 

آموزش و تحصیل در مقطع متوسطه در ایتالیا:

 

آموزش مقدماتی متوسطه در ایتالیا:

آموزش اجباری، علاوه بر آموزش ابتدایی شامل مقطع مقدماتی متوسطه می شود که سه سال طول کشیده و نوجوانان یازده تا چهارده سال در آن تحصیل می کنند. این مقطع یک آموزش نظری عمومی و چارچوبی برای پیشرفت توانایی های دانش آموزان در تمامی زمینه ها را فراهم می کند. بیشتر مدارس مقدماتی متوسطه در ایتالیا توسط دولت حمایت مالی شده که ۳/۹۶ درصد از دانش آموزان این رده سنی را شامل می شود.
در حالی که ۷/۳ درصد بچه هایی که در مدارس غیردولتی هستند توسط مؤسسات مذهبی و سایر مؤسسات خصوصی و غیرانتفاعی حمایت مالی می شوند. آموزش مقدماتی متوسطه مانند مقطع ابتدایی در مدارس دولتی رایگان است و اولیاء از طرف دست اندرکاران منطقه ای برای خرید کتاب های درسی حمایت مالی می شوند. کودکانی که در مدارس خصوصی درس می خوانند هزینه و شهریه را پرداخت می کنند.
دانش آموزان می توانند یکی از انواع مختلف رشته ها را در پایان دوره متوسطه انتخاب کنند. آموزش مقدماتی متوسطه در ایتالیا بر دوره آموزشی سه سال مشتمل می شود. آموزش مقدماتی متوسطه «اسکولا مدیا» از سه پایه تحصیلی اول، دوم و سوم متشکل شده و به آموزش دانش آموزان بین رده های سنی یازده تا چهارده سال تعلق دارد. آموزش تکمیلی متوسطه نیز در دبیرستان های کلاسیک، دبیرستان ها علمی، دانشکده هنری، مدارس فنی و مؤسسات حرفه ای ارائه می شود. مقطع مقدماتی متوسطه «اسکولا مدیا» از برنامه های آموزشی متنوع برخوردار نیست. دانش آموزان مدارس مقدماتی متوسطه وابسته به دانشکده های هنر
و هنرکده های موسیقی از امکانات دو تا سه ساعت آموزش فوق العاده برنامه های هنری و موسیقی برخوردارند.

کلاسهای درسی مقطع مقدماتی متوسطه در ایتالیا شامل سی ساعت در هفته و یا سی و شش ساعت در هفته، همراه با آموزش زبان خارجی می شود.

 

شرایط پذیرش و تحصیل در دوره متوسطه در ایتالیا:

برای ورود به مقطع مقدماتی متوسطه (اسکولا مدیا) دانش آموزان باید مدرک پایان تحصیلی دوره ابتدایی را داشته باشند که معمولاً در یازده سالگی به دست می آید.

از دانش آموزان غیربومی علاوه بر دریافت مدرک پایان دوره ابتدایی، آزمون هوش و استعداد مبنی بر اعطای مجوز تحصیل به آنان به عمل می آید.

 

ارزیابی تحصیلی مقدماتی متوسطه در ایتالیا:

امتحان پایانی آموزش مقدماتی متوسطه «اسامه دی لینزا مدیا» از سه امتحان کتبی (زبان، ایتالیایی، ریاضیات و یک زبان خارجی و یک مصاحبه بین رشته ای از تمامی دروس امتحانی متشکل می شود. در پایان سال تحصیلی و بعد از ارزیابی نهایی، مدرک «دیپلمادی لینزا مدیا» به دانش آموزان اعطا می شود.

این مدرک بر مبنای طبقه بندی ارزشیابی تحصیلی با عناوین عالی، بسیار خوب، خوب و متوسط به دانش آموزان ارائه می شود. علاوه بر این والدین دانش آموزان نیز از حق ارزیابی تحلیلی کودکان خود برخوردار هستند که در صورت تمایل، توسط کمیته امتحانی صورت می گیرد. به دانش آموزانی که از نتایج قابل قبولی در امتحانات برخوردار نشده اند، عنوان «نان لیستریا تو» اطلاق می شود.

 

تحصیل و آموزش تکمیلی متوسطه در ایتالیا:

بعد از پایان دوره آموزشی اجباری و گذراندن امتحان دوره مقدماتی متوسطه، دانش آموزان ممکن است دوره های تحصیلی سه، چهار یا پنج ساله را بگذرانند.

افزایش در تعداد و نوع دوره های آموزشی قابل دسترسی، معرفی گسترده شاخه های جدید آموزشی (به عنوان مثال علوم کامپیوتر) و برنامه های جدیدی که خصوصاً دو سال اول این مقطع تحصیلی را شامل می شود به طور گسترده ای آمادگی تحصیلی این دوره را تغییر داده است. ساختار کلی این مقطع آموزشی در آینده نزدیک تغییراتی خواهد یافت چرا که اصلاح کلی سیستم آموزشی، اساسی ترین تأثیرش را در این سطح نشان خواهد داد. این مدارس هم عمدتاً توسط دولت حمایت می شوند.

 

ارزیابی تحصیلی مقدماتی متوسطه در ایتالیا:

امتحان پایانی آموزش مقدماتی متوسطه «اسامه دی لینزا مدیا» از سه امتحان کتبی (زبان، ایتالیایی، ریاضیات و یک زبان خارجی و یک مصاحبه بین رشته ای از تمامی دروس امتحانی متشکل می شود. در پایان سال تحصیلی و بعد از ارزیابی نهایی، مدرک «دیپلمادی لینزا مدیا» به دانش آموزان اعطا می شود.

این مدرک بر مبنای طبقه بندی ارزشیابی تحصیلی با عناوین عالی، بسیار خوب، خوب و متوسط به دانش آموزان ارائه می شود. علاوه بر این والدین دانش آموزان نیز از حق ارزیابی تحلیلی کودکان خود برخوردار هستند که در صورت تمایل، توسط کمیته امتحانی صورت می گیرد. به دانش آموزانی که از نتایج قابل قبولی در امتحانات برخوردار نشده اند، عنوان «نان لیستریا تو» اطلاق می شود.

 

تحصیل و آموزش تکمیلی متوسطه در ایتالیا:

بعد از پایان دوره آموزشی اجباری و گذراندن امتحان دوره مقدماتی متوسطه، دانش آموزان ممکن است دوره های تحصیلی سه، چهار یا پنج ساله را بگذرانند.

افزایش در تعداد و نوع دوره های آموزشی قابل دسترسی، معرفی گسترده شاخه های جدید آموزشی (به عنوان مثال علوم کامپیوتر) و برنامه های جدیدی که خصوصاً دو سال اول این مقطع تحصیلی را شامل می شود به طور گسترده ای آمادگی تحصیلی این دوره را تغییر داده است. ساختار کلی این مقطع آموزشی در آینده نزدیک تغییراتی خواهد یافت چرا که اصلاح کلی سیستم آموزشی، اساسی ترین تأثیرش را در این سطح نشان خواهد داد. این مدارس هم عمدتاً توسط دولت حمایت مالی شده که ۲/۹۳ درصد از کل دانش آموزان را شامل می شود. ۸/۶ درصد باقی مانده نیز در مدارس غیردولتی حضور یافته توسط بخش های خصوصی و مذهبی
حمایت مالی می شوند. مقطع آموزش تکمیلی متوسطه به خودی خود هنوز رسماً به عنوان بخشی از آموزش بنیادی محسوب نشده، اگرچه نسبت بالایی از فارغ التحصیلان دوره آموزش اجباری در این دوره ثبت نام می کنند. یک مشخصه عمومی در کل مناطق ایتالیا، نسبت بالاتر دانش آموزان دختر به پسر است.

بعد از اتمام آموزش پایه و قبول شدن در امتحان پایانی مقدماتی متوسطه دانش آموزان وارد مقطع آموزش تکمیلی متوسطه می شوند که مدت زمان سه تا پنج سال به طول می انجامد.

در واقع، آموزش پایه در پایان نخستین سال آموزش تکمیلی متوسطه در ایتالیا به پایان می رسد.

آموزش متوسطه تکمیلی به گروه های کلاسیک، هنری، فنی وحرفه ای تقسیم می شود.

 

شرایط ورودی برای تحصیل در ایتالیا:

هر دانش آموزی که به احراز مدرک پایانی آموزش مقدماتی متوسطه «دیپلمادی لینزا مدیا» نایل آمده باشد، از مجوز حضور در کلاس های آموزش تکمیلی متوسطه برخوردار خواهد بود و می تواند در آموزش متوسطه شرکت کند.

 

 

مراکز آموزشی و تحصیلی متوسطه تکمیلی در ایتالیا:

دبیرستان های کلاسیک که به مطالعه کلاسیک با عنوان «ارویند کلاسیکو» می پردازند.
دوره آموزشی این مدارس پنج سال مطالعه را شامل می شود که به دو دوره سازمان یافته (دوره دو ساله تکمیلی با عنوان «جیناسیو» و دوره سه ساله مقدماتی قبل از تشکیل «اسکولا مدیا» تقسیم می شود.

دبیرستان های علمی «لایسئوسانیتینیکو»
دوره آموزشی این مدارس چهار سال طول می کشد و به دو بخش سازمان یافته (هنرهای تصویری و طراحی صحنه و معماری) تقسیم می شود.

مدرسه هنرهای کاربردی «اینسبیتیو دآرت»
ـ دوره آموزشی و تحصیل در این مدارس پنج سال طول می کشد و به بخش های سازمان یافته متکی بر احراز تخصص های هنری نظیرنقاشی تزئینی، مجسمه سازی تزئینی، هنرهای گرافیک، هنرهای کاربردی چوبی،سرامیک و فلزی و غیره منتهی می شود.

مدرسه موسیقی ایتالیا

دوره آموزشی این مدارس به آموزش مقدماتی سه ساله مشتمل می شود.

اهداف کلی مراکز آموزش تکمیلی متوسطه

 

از جمله مهمترین اهداف مراکز آموزش تکمیلی متوسطه می توان از موارد زیر نام برد:

آماده سازی جوانان برای حضور در مراکز دانشگاهی به واسطه برگزاری دوره های آموزشی در لایسئو کلاسیکو (دبیرستان های کلاسیک).
تربیت نیرو و کادر آموزشی مورد نیاز مدارس کشور به واسطه آموزش افراد لایق در استیتوتی ماگیترالی. (مدارس تربیت معلم).
تربیت نیروی فنی مورد نیاز حوزه اقتصادی و صنایع کشور از طریق ارائه دوره های آموزشی فنی در استیتیوتی تکنیک (مدارس فنی).
ترتیب نیروی حرفه ای مورد نیاز حوزه اقتصاد و صنایع کشور از طریق ارائه دوره های آموزشی در ایستیتیوتی پروفشنال (مدارس حرفه ای).

 

ارزیابی تحصیلی مقطع آموزش تکمیلی متوسطه در ایتالیا:

در پایان مقطع آموزش تکمیلی متوسطه دانش آموزان در آزمون نهایی مقطع تکمیلی متوسطه با عنوان (اسامه دی استاتو) شرکت می کنند. تمامی دانش آموزان مدارس دولتی و مدارس رسمی که موفق به گذراندن سال آخر دوره متوسطه شده اند می توانند در آزمون نهایی شرکت کنند. آزمون نهایی مقطع تکمیلی متوسطه از سه آزمون کتبی و یک آزمون شفاهی تشکیل می شود. به دانش آموزان موفق در آزمون نهایی گواهینامه دیپلم متوسطه اعطا می شود.

 

دستاوردهای آموزشی مقطع آموزش تکمیلی متوسطه در ایتالیا:

بالا رفتن سطح کیفیت تدریس معلمان به واسطه آموزش های درون گروهی آنان.
اصلاح محتوای واحدهای درسی تمامی سطوح آموزشی.
ارائه تکنیک های جدید در فرآیند تدریس ـ یادگیری.
افزایش توانایی مدارس در جهت آماده کردن جوانان برای زندگی و کار موفقیت آمیز.
کسب پیشرفت چشمگیر در دستیابی جوانان به مدارک تحصیلی.
ابزارهای آموزشی مورد استفاده در ایتالیا بسیار نزدیک به ابزارهای مورد استفاده کشورهای EU است اگرچه نسبت فارغ التحصیلان هنوز در سطح پایین قرار دارد.
افزایش دوره های اجباری تحصیل به پانزده سال و شرکت اجباری در کلاس های آموزش فنی و حرفه ای تا هجده سالگی برای کسانی که از ادامه مقطع تکمیلی متوسطه خودداری می کنند.
افزایش نرخ قبولی دانش آموزان در امتحانات نهایی.
کاهش نرخ مردودین در آزمون نهایی.
کاهش نرخ تکرار پایه تحصیلی .