مهارت های زبان : این موارد به شما واقعا کمک می کنند! آموزشگاه زبان نگار

مهارت های زبان : این موارد به شما واقعا کمک می کنند!

مهارت های زبان : این موارد به شما واقعا کمک می کنند!

یادگیری یک زبان خارجی می‌تواند زندگی شما را به شیوه‌های زیادی بهبود بخشد.  بر مواردی مانند سلامتی، فرصت‌های شغلی، روابط و رشد و توسعه‌ی فردی اثر بگذارد. متاسفانه عموما آدم‌ها در یادگیری زبان‌های دیگری غیر از زبان مادری‌ شان بسیار تنبل هستند. وقتی زبان دیگری را بدانید درهای زیادی به روی ‌تان گشوده می‌شود. با زبان نگار همراه شوید تا  به  مهارت های مهم  زبان بپردازیم.

 

 مهارت های اصلی زبان

یادگیری یک زبان جدید می‌تواند سخت باشد. کلمات، صداها، اصطلاحات و تفاوت‌های ظریف زیادی وجود دارد. بعضی روزها فکر می‌کنید همه چیز را یاد گرفتید، اما روز بعد فکر می‌کنید هیچ‌چیز نمی‌دانید و همه چیز بی‌معنی و جدید است. هر کسی که تا به حال یک زبان جدید یاد گرفته است، حاضر و آماده است و می‌توانید آن‌ها را اطرافتان ببینید. باور کنید یا نه، فقط کافی است چهار مهارت اصلی را یاد بگیرید تا بتوانید راحت و روان به زبانی صحبت کنید.

  • شنیدن
  • خواندن
  • نوشتن
  • صحبت کردن

 

 مکالمه

اگر راز یا ترفندی برای یادگیری زبان وجود داشته باشد، آن راز قطعا مکالمه است. آن هم مکالمه‌ای که با ساعت‌ها تلاش ناشیانه و طاقت‌فرسا در گفت‌وگو با افرادی که در آن زبان، خیلی بهتر از شما تسلط دارند،‌ حاصل می‌شود. چند دلیل برای این امر می‌توان ذکر کرد.

اولین دلیل، انگیزه است. هر قدر هم کتاب راهنمای آموزش زبان‌تان عالی باشد، شما با مکالمه و تعامل با شخصی واقعی که روبه‌روی‌تان ایستاده است، خیلی بیشتر از هر کتاب‌ یا برنامه‌ی صوتی دیگری روی رایانه ‌تان، می‌توانید دانش و انگیزه کسب کنید.

 

مرتبط بخوانید: بهترین کلاس مکالمه زبان های خارجی در تهران

 

مهارت های زبان

مهارت های زبان : مکالمه

 

دلیل دوم این است که زبان حفظ‌کردنی نیست، بلکه نیاز به پردازش دارد. تجربه نشان داده است که دو یا سه‌بار، به کارگیری لغات در مکالمه، خیلی بیشتر از زُل زدن به کتاب لغت یا فلش‌کارت‌ و حفظ کردن صدباره‌ی آنها می‌ارزد.

 

علت باید این باشد که مغز ما برای خاطراتی که شامل تجربه‌های واقعی انسانی و اجتماعی هستند و عواطف‌مان نیز با آنها پیوندی دارند، اولویت بیشتری قائل می‌شود. به عنوان مثال، اگر در دیکشنری به دنبال معنی فعل to complain بگردیم و آن را حین مکالمه با دوست جدیدی در جمله‌ای به کار ببریم، به احتمال زیاد، همیشه آن لغت را به دلیل یادآوری دوست جدید خود و مکالمه‌ای که با وی داشتیم، بهتر به‌خاطر می‌آوریم.

 

در حالی‌ که اگر مغز خود را با مطالعه‌ی بیست‌ باره‌ی هر لغت فلش‌کارت‌ها خسته کنیم، شاید بالاخره آن را حفظ کنیم، ولی از آنجایی که آن را عملا در جمله یا مکالمه‌ای به کار نبرده‌ایم، احتمالا بعد از مدتی فراموشش می‌کنیم.

 

شنیدن

شنیدن یکی دیگر از مهارت های زبان به حساب می آید.برای یادگیری و تسلط بر آن فقط کافی است روزانه در معرض آن قرار بگیرید. در ادامه راه‌هایی ساده و سرگرم‌کننده را به شما می‌گوییم که می‌توانید این مهارت را یاد بگیرید، آن را کنترل کنید و در نهایت در موقعیت‌های مختلف و در دنیای واقعی اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.

به عنوان مثال هنگامی که فیلمی به زبان اصلی نگاه میکنیم. هنگامی که به اخبار انگلیسی گوش میدیم. هنگامی که به موسیقی گوش میدیم و یا هنگامی که به درسهای صوتی انگلیسی گوش میدیم. به همه ی اینها در حالت عادی گوش دادن منفعلانه (passive listening) می گویند. توجه به کلمات اهنگ ، فیلم ، اخبار و … تاثیر خیلی زیادی در روند فراگرفتن شما به زبان های خارجی دارد.

مرتبط بخوانید : موسیقی و یادگیری زبان 

مهارت های زبان

شنیدن یکی دیگر از مهارت های زبان

 

افزایش مهارت زبان

 

با ۱۰۰ لغت پرکاربرد شروع کنید!

 

تحقیقات نشان می‌دهند که ۱۰۰ لغت پرکاربرد هر زبانی حدود ۵۰ درصد همه‌ی تعاملات و مراودات زبانی آن را تشکیل می‌دهد. همچنین ۱،۰۰۰ لغت پرکاربرد حدود ۸۰ درصد و ۳،۰۰۰ لغت پرکاربرد نیز ۹۹ درصد از همه این مکالمات را به خود اختصاص می‌دهد. به بیان دیگر، هرچه بیشتر از این مقدار، لغت یاد بگیرید بازده کمتری خواهید داشت، مثلا با تنها دانستن ۵۰۰ تا ۱،۰۰۰ لغت اسپانیایی در اغلب موارد مشکلی در مکالمه پیدا نمی­‌کنید و مجبور نمی‌شوید لغتی را در دیکشنریِ موبایل‌تان چک کنید.

 

مرتبط بخوانید: ۱۵ نکته ی طلایی دریادگیری لغت زبان 

 

دستورزبان مقدماتی به شما کمک می‌کند که در عرض چندروز، بتوانید با جملات ابتدایی شروع به مکالمه کنید:

«?Where is the bus station»
«.I want to meet your best friend»
«?How old is your brother»
«?Did you like the show»

 

با صد لغت پرکاربرذ اول، شما می‌توانید خیلی پیشرفت کنید. آنقدر روی آنها کار کنید تا کاملا در استفاده از آنها به همراه گرامر، اصطلاحات، عبارت‌های محاوره‌ای راحت باشید و افکار، جوک‌ها و ایده‌ها را به زبان جدید مانند آب‌خوردن بسازید. وقتی به مرحله‌ای رسیدید که در آن می‌توانید بدون اشتباه و به‌راحتی در زبان جدید شوخی کنید، این نشانه‌ی خوبی است که مشخص می‌کند شما حالا می‌توانید دایره‌ی لغات خود را گسترش دهید.

 

بسیاری از افراد تلاش می‌کنند که دایره‌ی لغات خود را خیلی‌سریع و خیلی‌زود گسترش دهند. اما با این کار فقط وقت و انرژی‌شان را هدر می‌دهند، چون وقتی چنین افرادی هنوز با مکالمات ابتدایی مشکل دارند و حتی نمی‌توانند به زبان جدید بگویند که اهل کجایند، یاد گرفتن لغاتی در زمینه‌هایی مانند اقتصاد یا پزشکی در مراحل اول هیچ فایده ای ندارد.

 

همان‌طور که می‌دانید اکثر کلمات زبان انگلیسی، دارای چند معنی هستند که در موقعیت‌های مختلف به کار می‌روند. بهتر است برای هر کلمه چند معنی و کاربرد هر یک را یاد بگیرید. سعی کنید کاربردها و معانی مختلف را در جمله‌ها و مثال‌های مختلف یاد بگیرید.

 

یک دیکشنری جیبی، همراه خود داشته باشید

 با استفاده از یک دیکشنری خوب میتوانید در کمترین زمان مهارت های زبان خود را افزایش بدهید. این کار خیلی بیشتر از اینکه انتظارش را داشته باشید، سودمند است. مثلا اگر در کشوری روسی ­‌زبان حضور دارید، همیشه از اپلیکیشن دیکشنری روسی خود استفاده کنید. به محض اینکه دیکشنری را دانلود کنید، تفاوت را به چشم خواهید دید. اپلیکیشن دیکشنری، خیلی از کتاب جیبی آن بهتر است، چون در عرض دو ثانیه، می‌توانید معنی لغت موردنظرتان را پیدا کنید.

از آنجا که لغات جدید دیکشنری را در جملات خود به‌کار می‌برید، این کلمات تازه به احتمال قوی در حافظه­‌تان، باقی خواهند ماند. با ابزاری به این سادگی می‌توانید توانایی مکالمه و تعامل با دیگران را خیلی راحت کسب کنید.

 

یکی از کامل ترین اپلیکیشن دیکشنری های جیبی “دیکشنری آفلاین مریام وبستر” میباشد که بدون نیاز به اینترنت به صورت هوشمندانه میتوانید از آن استفداه کنید.

 

در ذهن خود تمرین کنید

استفاده‌ی دیگر دیکشنری‌تان این است که شما می‌توانید با استفاده از لغات جدیدی که یاد گرفته‌اید، بدون نیاز به همراهی با فرد دیگری در ذهن خود در مورد اتفاقاتی که در طول روز برایتان افتاده فکر کنید. سعی کنید تا جای ممکن با خودتان به زبان تازه،‌ فکر کنید. همه‌ی ما معمولا به زبان مادری در ذهن‌مان با خود حرف می‌زنیم، ولی می‌توان با تمرین به حدی برسیم که جملاتی را به زبان دیگری بسازیم و در ذهن خود مکالماتی را خلق کنیم.

در واقع، وقتی که مکالمه‌ای که در ذهن مجسم کرده‌ایم برایمان پیش می‌آید، خیلی راحت‌تر از پس آن برمی‌آییم.

 

به عنوان مثال شما می‌توانید مکالمه‌ای را در مورد موضوعی که احتمالا با آن مواجه خواهید بود را برای خود تصور و تمرین کنید. مثلا می‌توانید مکالمات ذهنی‌تان‌ را با توصیف کار یا بیان دلایل سفرتان به کشور دیگر شروع کنید. خواه ناخواه باید چنین سوالاتی را در واقعیت هم پاسخ دهید، پس چه بهتر که برای آنها آماده باشید.

 

برنامه های تلوزیون و فیلم های سینمایی

فیلم یکی از مهمترین منابع کمک آموزشی برای تقویت زبان است. فیلم سرشار از مکالمه های دنیای واقعی است، فیلم کلمه ها را در قالب جمله های کاربردی به شما می آموزد و شما را با فرهنگ آن کشور آشنا می کند. ویژگی های دیداری فیلم انگلیسی باعث می شود زبان را بهتر یاد بگیرید و به شما کمک می کند با حالت های بدن یا همان زبان بدن آشنا شوید.

 

جذابیت و سرگرمی فیلم باعث می شود از آموختن لذت ببرید و به این ترتیب بدون خستگی زمان بیشتری را برای یادگیری صرف کنید.

 

مهارت های زبان

موثر ترین راه برای افزایش مهارت های زبان خود تماشای فیلم میباشد

 

 

یک مزیت یادگیری زبان انگلیسی از طریق فیلم این است که زبان استفاده‌شده در فیلم به واقعیت بسیار نزدیک است. درحالی‌که زبان استفاده‌شده در کتاب‌های آموزشی همیشه آن‌چنان که بایدوشاید به واقعیت نزدیک نیست.

 

بنابراین اگر زیاد فیلم نگاه کرده باشید، وقتی با یک انگلیسی‌زبان صحبت می‌کنید می‌فهمید که صحبتتان شباهت بسیار زیادی با آنچه قبلاً شنیده‌اید و دیده‌اید دارد. بنابراین مهارت‌های ارتباطی‌تان با فیلم نگاه کردن می‌تواند تقویت شود.

 

فرض کنید که می‌خواهید لغت‌های حوزه‌ی پزشکی را بهتر یاد بگیرید. پس از نگاه کردن به تعدادی سریال یا فیلم پزشکی، کم‌کم با این لغات آشنا و آشناتر می‌شوید تا زمانی که آن‌ها را به‌خوبی یاد می‌گیرید.

 

از یادگیری زبان لذت ببرید!

نهایتا اینکه راهی پیدا کنید تا از زبان لذت ببرید

 همان طور که در موارد بالا گفته شد راه های متعددی وجود دارند که مهارت های زبان خود را در کمترین مدت افزایش داد.

 مهارت‌ها را نمی‌توانید از روی کتاب و به‌صورت تئوری یاد بگیرید بلکه باید آن تئوری‌ها را به صورت عملی هم تمرین کنید. برای یادگیری زبان انگلیسی نیز سعی کنید در طول روز و در موقعیت‌های مختلف، از زبان انگلیسی استفاده کنید. به‌طور مثال اگر دوستی دارید که در حال یادگیری زبان انگلیسی است، می‌توانید همیشه با هم به زبان انگلیسی صحبت کنید. این کار یکی از بهترین تکنیک‌ها در آموزش مکالمه انگلیسی است.

 

 بهترین روش‌ یادگیری بهتر زبان انگلیسی، مرور قبل از خواب است. همیشه در کنار تختخواب یا داخل گوشی موبایل خود، جزوه یا برنامهٔ آموزشی زبان انگلیسی داشته باشید. مرور قبل از خواب، باعث می‌شود در طول شب، اطلاعات جدید، به‌صورت کتابخانه طبقه‌بندی‌شده و بازیابی اطلاعات برای مغز راحت‌تر و سریع‌تر باشد.

 

مانند باقی چیزها اگر بخواهید زبان را یاد بگیرید، باید راهی برای لذت‌بردن از آن پیدا کنید. افرادی را پیدا کنید که از گفت‌و‌گو با آنها لذت می‌برید. به رویدادهایی بروید که هم بتوانید لذت ببرید و هم زبان خود را تمرین کنید. صرفا در کلاس با کتابی روبه‌روی خود ننشینید وگرنه خیلی‌زود، انگیزه‌تان را برای یادگیری از دست می‌دهید. در مورد موضوعات شخصی که برای‌ تان اهمیت دارد، با دیگران گفت‌و‌گو کنید. با طرف گفت‌و‌گوی‌تان آشنا شوید. سعی کنید از خودتان و تجارب زندگی‌تان بگویید، در غیر این صورت، یادگیری‌تان خیلی طول خواهد کشید و به فرآیند ناخوشایندی تبدیل می‌شود که احتمالا با فراموشی همه‌ی مطالبی که یاد گرفته بودید، تمام می‌شود!

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه